Ramón Bayeu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ramón Bayeu
Ilustracja
Autoportret
Data i miejsce urodzenia 1746
Saragossa, Hiszpania
Data i miejsce śmierci 1 marca 1793
Aranjuez, Hiszpania
Narodowość hiszpańska
Dziedzina sztuki malarstwo, architektura
Epoka barok

Ramón Bayeu y Subíashiszpański malarz barokowy[1].

Pochodził z zamożnej rodziny malarzy (jego braćmi byli nadworny malarz Francisco i Manuel Bayeu). Studiował, a później pracował, razem z bratem Franciskiem. W 1766 dzięki protekcji brata wygrał konkurs organizowany przez Królewską Akademię Sztuk Pięknych św. Ferdynanda pokonując m.in. młodego Goyę. Nagrodą w konkursie było stypendium na studia w Rzymie[2].

Od 1773 r. tworzył malowidła olejne na płótnie (kartony do tapiserii) r. na zamówienie Królewskiej Manufaktury Tapiserii Santa Bàrbara. Były to dzieła wykonane w skali 1:1 (w ściśle określonym formacie), w oparciu o które tkano gobeliny. Wykonał w sumie 35 takich malowideł m.in. El choricero, El juego de bolos, El majo de la guitarra i El muchacho de la esportilla. Przy niektórych projektach współpracował ze swoim szwagrem Franciskiem Goyą. Część wykonanych przez niego kartonów oraz miedziorytów znajduje się w Muzeum Prado.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ana María Preckler: Historia Del Arte Universal De Los Siglos XIX y XX, Tom I. Madryt: Editorial Complutense, 2003, s. 105. ISBN 84-7491-705-0.
  2. Robert Hughes: Goya. Artysta i jego czas. Warszawa: WAB, 2006, s. 46. ISBN 83-7414-248-0.