Ranalisma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ranalisma
Ilustracja
Ranalisma rostrata
Systematyka[1]
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd żabieńcowce
Rodzina żabieńcowate
Rodzaj Ranalisma
Nazwa systematyczna
Ranalisma Stapf
Hooker's Icon. Pl. 27: t. 2652 (1900)
Typ nomenklatoryczny
Ranalisma rostrata Stapf[2]

Ranalisma Stapf – rodzaj roślin błotnopączkowych z rodziny żabieńcowatych (Alismataceae), obejmujący dwa gatunki: Ranalisma humile (Rich. ex Kunth) Hutch., pochodzący z tropikalnej Afryki, i Ranalisma rostrata Stapf, pochodzący z Chin, Wietnamu i Malezji[3].

Nazwa naukowa rodzaju została złożona z dwóch innych rodzajów roślin: Ranunculus (jaskier) i Alisma (żabieniec), będącego rodzajem typowym rodziny żabieńcowatych, i odnosi się do podobieństwa kwiatów i owoców roślin zaliczanych do tego rodzaju i niektórych gatunków jaskrów[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Zielne rośliny wodne lub błotne. Liście zanurzone, pływające lub wynurzone, długoogonkowe, o jajowatej do jajowato-eliptycznej blaszce. Kwiaty obupłciowe, zwykle pojedyncze, rzadziej 2–3 zebrane w baldach, wyrastają na głąbiku. Okwiat podwójny. Płatki korony większe lub tej samej wielkości co działki kielicha. Każdy kwiat składa się z 9 pręcików i licznych, wolnych, jednozalążkowych owocolistków, zebranych spiralnie w niemal kulistą główkę. Szyjki słupków wzniesione. Owocami są bocznie spłaszczone niełupki z długim dzióbkiem[5].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG IV z 2016) należy do rodziny żabieńcowatych (Alismataceae) w obrębie rzędu żabieńcowców (Alismatales) należącego do kladu jednoliściennych[1].

Zagrożenie i ochrona[edytuj | edytuj kod]

Gatunek Ranalisma humile umieszczony jest w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych ze statusem LC (mniejszej troski). Gatunek tek uznany został za rozpowszechniony, o dużej i stabilnej populacji, jednak potencjalnie zagrożony utratą siedlisk, związaną z rozwojem rolnictwa, ekspansją gatunków inwazyjnych, budową tam i katastrofami naturalnymi, w tym suszami[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2016-01-23] (ang.).
  2. Index Nominum Genericorum (ang.). [dostęp 2011-02-01].
  3. Rafaël Govaerts: World Checklist of Selected Plant Families (ang.). The Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew. [dostęp 2011-01-29].
  4. D. Gledhill: The names of plant. Cambridge ; New York: Cambridge University Press, 2008, s. 326. ISBN 978-0-521-86645-3.
  5. Flora of China. Vol. 23. Alismataceae. [dostęp 2011-02-01].
  6. H.J. Beentje, Ranalisma humile, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2011-02-01] (ang.).