Przejdź do zawartości

Rebus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rebus homonimowy 4 wyrazowy, o początkowych literach S. M. W. O.
Rebus z rosyjskiego magazynu „Rebus”

Rebusłamigłówka pokrewna szaradzie składająca się z odpowiednio ułożonych rysunków, napisów i znaków. Rozwiązanie rebusu polega na odczytaniu zaszyfrowanego hasła. Podane w rebusie treści są zwykle niejednoznaczne, mające jedynie naprowadzić rozwiązującego na właściwe znaczenie. Duże i skomplikowane rebusy wymagają od rozwiązującego szerokiego zakresu wiedzy często z wielu niezwiązanych dziedzin. Zwykle dla ułatwienia podane są pierwsze litery wyrazów składających się na rozwiązanie[potrzebny przypis].

Słowo rebus może pochodzić od łacińskiej formuły non verbis sed rebus (nie słowami, lecz rzeczami) lub od broszury De rebus quae geruntur (O rzeczach, które się dzieją)[1].

Rebusy (szczególnie heraldyczne prezentujące nazwiska rodowe) cieszyły się bardzo dużą popularnością w renesansowych Włoszech[2]. Artysta Leonardo da Vinci stworzył co najmniej 154 rebusy[3].

Ze znanych postaci historycznych rebusy układali również: Sandro Botticelli, François Rabelais, Voltaire, Mark Twain, a wśród polskich autorów na przykład Henryk Siemiradzki[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nicholl 2006 ↓, s. 237.
  2. Nicholl 2006 ↓, s. 237–238.
  3. Nicholl 2006 ↓, s. 238.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Charles Nicholl: Leonardo Da Vinci. Lot wyobraźni. Warszawa: WAB, 2006.
  • Krzysztof Oleszczyk, „Rebus”, t.1 i 2