Redemptoris missio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Redemptoris missio
Ilustracja
Autor

Jan Paweł II

Tematyka

misjologia

Typ utworu

encyklika papieska

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Watykan

Język

łacina

Data wydania

1990

Wydawca

Libreria Editrice Vaticana

poprzednia
Sollicitudo rei socialis
następna
Centesimus annus
Artystyczna wizja encykliki "Redemptoris missio" na suficie Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

Redemptoris missio (łac. Misja Odkupiciela) − encyklika Jana Pawła II. Została ogłoszona 7 grudnia 1990 roku. Jan Paweł II zawarł w niej przesłanie o obowiązku poznawania i głoszenia Ewangelii.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Cały drugi rozdział (nn.12-20) encykliki poświęcony został współczesnemu pojmowaniu Królestwa Bożego w Kościele katolickim. Królestwo Boże utożsamia się z osobą Chrystusa. Po zmartwychwstaniu Bóg zapoczątkował w Nim królestwo zapowiadane przez proroków, które „budowane jest stopniowo w człowieku i w świecie poprzez tajemniczą więź z Jego osobą” (n.16). Wbrew niektórym zsekularyzowanym koncepcjom Królestwa Bożego – które opisują je w kategoriach «antropocentrycznych», skupiających się na ziemskich potrzebach człowieka i na budowaniu pokoju między religiami, kulturami i społeczeństwami na ziemi – nie można, według papieża, Królestwa Bożego „odłączać ani od Chrystusa ani od Kościoła” (n.18)[1]. Innym zagrożeniem wskazanym przez papieża jest relatywizacja wiary[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Paweł II: Redemptoris missio. Watykan: Libreria Editrice Vaticana, 1990. [dostęp 2013-02-18].
  2. Por. Maciej Zięba OP: Redemptoris missio. W: „Jestem z Wami: kompendium twórczości i nauczania Karola Wojtyły - Jana Pawła II”. s. 92-94.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]