Redemptoris missio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Redemptoris missio
John paul 2 coa.svg
Autor Jan Paweł II
Miejsce wydania Watykan
Język łaciński
Data I wyd. 1990
Wydawca Libreria Editrice Vaticana
Tematyka misjologia
Typ utworu encyklika papieska
poprzednia
Sollicitudo rei socialis
następna
Centesimus annus
Artystyczna wizja encykliki "Redemptoris missio" na suficie Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

Redemptoris missio (łac. Misja Odkupiciela) − encyklika Jana Pawła II. Została ogłoszona 7 grudnia 1990 roku. Jan Paweł II zawarł w niej przesłanie o obowiązku poznawania i głoszenia Ewangelii.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Cały drugi rozdział (nn.12-20) encykliki poświęcony został współczesnemu pojmowaniu Królestwa Bożego w Kościele katolickim. Królestwo Boże utożsamia się z osobą Chrystusa. Po zmartwychwstaniu Bóg zapoczątkował w Nim królestwo zapowiadane przez proroków, które „budowane jest stopniowo w człowieku i w świecie poprzez tajemniczą więź z Jego osobą” (n.16). Wbrew niektórym zsekularyzowanym koncepcjom Królestwa Bożego – które opisują je w kategoriach «antropocentrycznych», skupiających się na ziemskich potrzebach człowieka i na budowaniu pokoju między religiami, kulturami i społeczeństwami na ziemi – nie można, według papieża, Królestwa Bożego „odłączać ani od Chrystusa ani od Kościoła” (n.18)[1]. Innym zagrożeniem wskazanym przez papieża jest relatywizacja wiary[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Jan Paweł II: Redemptoris missio. Watykan: Libreria Editrice Vaticana, 1990. [dostęp 2013-02-18].
  2. Por. Maciej Zięba OP: Redemptoris missio. W: „Jestem z Wami: kompendium twórczości i nauczania Karola Wojtyły - Jana Pawła II”. s. 92-94.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]