Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół
Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny
A-737 z dnia 09.06.1999
Kościół parafialny
Ilustracja
Fasada kościoła
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Wadowice

Adres

pl. Jana Pawła II 1

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach

bazylika mniejsza

od 1992

Wezwanie

Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

św. Jana Pawła II
św. Ojca Maksymiliana Marii Kolbego
św. Szymona z Lipnicy
św. Ojca Pio

Położenie na mapie Wadowic
Mapa konturowa Wadowic, w centrum znajduje się punkt z opisem „KościółOfiarowania Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „KościółOfiarowania Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „KościółOfiarowania Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu wadowickiego
Mapa konturowa powiatu wadowickiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „KościółOfiarowania Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie gminy Wadowice
Mapa konturowa gminy Wadowice, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „KościółOfiarowania Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia49°53′00,93″N 19°29′38,48″E/49,883592 19,494022
Strona internetowa
Kościół ONMP w Wadowicach wraz z odnowionym rynkiem (2013r)

Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Pannykościół parafialny parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach, znajdujący się przy pl. Jana Pawła II 1. Siedziba dekanatu Wadowice – Północ.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze ślady[edytuj | edytuj kod]

Najstarsza wzmianka o kościele w Wadowicach pochodzi z 1325. Wadowice były wtedy filią parafii w Mucharzu. Decyzją biskupa z 1335 włączono wadowicki kościół do parafii Woźniki.

Pierwszy kościół był niewielką drewnianą świątynią. W 1440 spłonął podczas wielkiego pożaru miasta. Na jego zgliszczach, w połowie XV wieku wzniesiono murowany kościół. Z tego okresu pochodzi obecne dwuprzęsłowe prezbiterium zamknięte prostą ścianą i nakryte sklepieniem krzyżowo-żebrowym.

Obecny kościół[edytuj | edytuj kod]

Kolejny pożar miasta z 18 maja 1726 nie oszczędził również kościoła. W latach 1792–1798 wybudowano nowy przez majstra murarskiego Franciszka Sosnę – w stylu późnobarokowym, z zachodnią fasadą frontową zwieńczoną wieżą z baniastym hełmem. 29 września 1808 odbudowany kościół został konsekrowany przez ówczesnego biskupa krakowskiego Andrzeja Rawę-Gawrońskiego.

Zmiana wezwania[edytuj | edytuj kod]

Prawdopodobnie od początku swojego istnienia kościół był pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Staraniem proboszcza Mikołaja Zamoyskiego papież Grzegorz XVI zamienił w 1836 tytuł na Ofiarowania Najświętszej Marii Panny.

Wiek XIX[edytuj | edytuj kod]

W XIX wieku przeprowadzono szereg inwestycji mających na celu rozbudowę świątyni. Od wschodu dobudowano w 1857 dwukondygnacyjny aneks mieszczący na parterze zakrystię, a na piętrze skarbiec. U schyłku XIX wieku odrestaurowano fasadę w stylu neobarokowym. Otrzymała ona m.in. reprezentacyjny balkon umieszczony powyżej głównego wejścia. Pracami kierował krakowski architekt Tomasz Pryliński znany m.in. z odnowy krakowskich sukiennic. Natomiast dekorację rzeźbiarską fasady wykonał artysta krakowski Zygmunt Langman. Kamienne rzeźby przedstawiają m.in. Matkę Bożą w otoczeniu dwóch historycznych patronów Polski: św. Stanisława i św. Wojciecha. Wieża otrzymała nowy hełm. Również w tym czasie cykl obrazów przedstawiających drogę krzyżową wykonał wadowiczanin, Jan Nepomucen Bizański (1804–1878), malarz i rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Wiek XX[edytuj | edytuj kod]

Na miejscu zarekwirowanych podczas I wojny światowej dzwonów w 1922 zawieszono nowe. W 1931 kościół został zelektryfikowany. Pod koniec II wojny światowej, w styczniu 1945 została zrzucona na kościół bomba, która uszkodziła m.in. dach kościoła. Świątynia była przez cały rok nieczynna – nabożeństwa odprawiano w Domu Katolickim zbudowanym w latach 1933–1935.

W ramach odbudowy i renowacji kościoła w latach 1945–1947 powiększono go o dwa boczne wejścia oraz dobudowano przedsionki z obu stron korpusu nawowego. Ponadto rozbudowano zakrystię. W 1986 kaplice boczne zostały zintegrowane z prezbiterium za pomocą arkadowych przejść, które powstały w miejscach okien.

25 marca 1992 papież Jan Paweł II nadał kościołowi Ofiarowania NMP tytuł bazyliki mniejszej.

Czasy współczesne[edytuj | edytuj kod]

Staraniem proboszcza Jakuba Gila w latach 2000–2003 dokonano gruntownej renowacji kościoła. W ramach prac ułożono nową, marmurową posadzkę, zaś sklepienia zostały pokryte przez krakowskie artystki Aleksandrę Grochal i Katarzynę Dobrzańską polichromią nawiązującą do nauczania Jana Pawła II. Na sklepieniu prezbiterium przedstawiono patronów Polski, których kanonizował Jan Paweł II. W 2007 ukończono renowację elewacji bazyliki.

Pielgrzymki papieskie[edytuj | edytuj kod]

Wadowicki kościół odwiedzał w czasie każdej wizyty do rodzinnego miasta papież Jan Paweł II:

27 maja 2006 bazylikę odwiedził papież Benedykt XVI.

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]