Reise, Reise

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Reise, Reise
Album studyjny zespołu Rammstein
Wydany 27 września 2004
Nagrywany 2003-2004 (Málaga, Hiszpania)
Gatunek industrial metal
Długość 47:47
Wydawnictwo Motor Music
Producent Jacob Hellner, Rammstein
Album po albumie

Reise, Reise jest czwartym albumem studyjnym grupy Rammstein, wydanym 27 września 2004 roku.

Okładka[edytuj]

Okładka albumu jest nawiązaniem do samolotowej czarnej skrzynki, na której widnieje napis Flugrekorder//nicht öffnen (rejestrator lotu//nie otwierać). Jest także nawiązaniem do piosenki Dalai Lama, w której mowa jest o katastrofie lotniczej.

Katastrofa lotu Japan Airlines 123, która w pewnym stopniu zainspirowała album, miała miejsce 12 sierpnia 1985 roku, kiedy to Boeing 747 Japońskich Linii Lotniczych rozbił się w górach pół godziny po starcie z tokijskiego lotniska Haneda. 520 spośród 524 pasażerów i członków załogi poniosło wówczas śmierć. Do dziś jest to jeden z najtragiczniejszych wypadków lotniczych w historii. Prawdopodobnie ze względu na to, że skrzynka zamieszczona na okładce pochodziła z samolotu obsługiwanego przez japońskie linie, na japońskiej wersji albumu widnieje olbrzymi lodołamacz z dziurą w boku (owa fotografia posłużyła za główną okładkę wydanego rok później albumu Rosenrot).

Po przewinięciu pierwszej piosenki (Reise, Reise) do tyłu (na odtwarzaczu CD) do 37. sekundy usłyszeć można nagranie z rejestratora głosu (CVR) z kokpitu japońskiego Boeing'a 747, który rozbił się w w/w. katastrofie. Długość albumu odnosi się do numeru Boeing'a.[potrzebny przypis]

Lista utworów[edytuj]

 1. Reise, Reise
 2. Mein Teil
 3. Dalai Lama
 4. Keine Lust
 5. Los
 6. Amerika
 7. Moskau (feat. Victoria Fersh)
 8. Morgenstern
 9. Stein um Stein
 10. Ohne dich
 11. Amour

Utwory[edytuj]

Los[edytuj]

Słowo los użyte w tekście piosenki ma dwojakie znaczenie i jak należy je rozumieć, zależy od interpretacji. Pierwsze to przyrostek oznaczający mniej więcej "bez" (jak np. geschmacklos - bez gustu, hoffnungslos - beznadziejny). Natomiast drugie jest potocznym zawołaniem oznaczającym "no już", "szybciej", "chodź" itp. (podobnym do angielskiego come on)[1].

W 2015 roku, na kompilacji "Raritaten", została wydana inna wersja tego utworu, "Los (Full Band Version)", czyli zagrana przez wszystkich członków zespołu, i jest dłuższa od wersji albumowej.[potrzebny przypis]

Pozycje na listach[edytuj]

Lista Kraj Pozycja
Billboard 200 Stany Zjednoczone 61[2]
OLiS Polska 17[3]

Przypisy