Republika Górska Północnego Kaukazu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Горская республика
Republika Górska Północnego Kaukazu
1917−1920
Flaga Republiki Górskiej
Godło Republiki Górskiej
Flaga Republiki Górskiej Godło Republiki Górskiej
Język urzędowy czeczeński, inguski, osetyjski, języki dagestańskie
Głowa państwa prezydent P. Kocew
Data powstania marzec 1917
Data likwidacji czerwiec 1920

Republika Górska Północnego Kaukazu − państwo na wschodnich terenach Kaukazu Północnego, obejmujące w przybliżeniu obszar dzisiejszych rosyjskich republik Czeczenii, Inguszetii, Północnej Osetii i Dagestanu, z udziałem Abchazji.

Członkowie Narodowo-Wyzwoleńczego Ruchu Ludów Północnego Kaukazu ogłosili powstanie Górskiej Republiki Północnego Kaukazu w marcu 1917 roku. Państwo to powstało na wschodnich terenach Północnego Kaukazu, na obszarze około 70'000 km², zamieszkanym przez 1 milion ludzi. 5 sierpnia 1917 roku przyjęto konstytucję, a 11 maja 1918 roku oficjalnie ogłoszono niezależność od bolszewickiej Rosji.

Stolicą kraju był początkowo Władykaukaz, następnie Nazrań, a ostatnim miastem urzędowania władz była Temir-Chan-Szura (obecnie Bujnaksk).

Przywódcy Republiki Górskiej[edytuj | edytuj kod]

Przywódcy Republiki
Terytoria, do których Republika Górska zgłaszała roszczenia w deklaracji niepodległości z maja 1918 (w rzeczywistości nigdy w pełni ich nie kontrolowała)

W maju 1919 roku republikę zajęły oddziały Białych pod dowództwem Antona Denikina. W styczniu 1920 roku republika znalazła się pod kontrolą Armii Czerwonej. W czerwcu 1920 republikę włączono do Rosji Radzieckiej.

20 stycznia 1921 roku na części dawnego obszaru republiki górskiej powstała Górska ASRR, zaś z reszty wydzielono Dagestańską ASRR.