Requiem dla snu (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Requiem dla snu
Requiem for a Dream
Ilustracja
Gatunek

dramat psychologiczny
thriller

Data premiery

Francja: 14 maja 2000
Stany Zjednoczone: 6 października 2000

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

102 minut

Reżyseria

Darren Aronofsky

Scenariusz

Hubert Selby Jr.,
Darren Aronofsky

Główne role

Ellen Burstyn,
Jared Leto,
Jennifer Connelly,
Marlon Wayans

Muzyka

Kronos Quartet,
Clint Mansell

Zdjęcia

Matthew Libatique

Scenografia

James Chinlund

Kostiumy

Laura Jean Shannon

Montaż

Jay Rabinowitz

Produkcja

Beau Flynn,
Stefan Simchowitz,
Nick Wechsler

Wytwórnia

Artisan Entertainment
Thousand Words
Sibling Productions
Protozoa Pictures
Industry Entertainment
Bandeira Entertainment
Requiem for a Dream
Truth and Soul Pictures

Dystrybucja

Gutek Film (Polska)
Artisan Entertainment (USA)

Nagrody
nominacja do Oscara,
dwie nominacje do Saturn Award,
nagrody na festiwalach: Boston Society of Film Critics Awards, Chicago Film Critics Association Awards, Chlotrudis Awards, Florida Film Critics Circle Awards, Golden Trailer Awards, Independent Spirit Awards, Kansas City Film Critics Circle Awards.

Requiem dla snu (ang. Requiem for a Dream) – amerykański dramat filmowy w reżyserii Darrena Aronofsky'ego z 2000 r., powstały na podstawie powieści Huberta Selby'ego pod tym samym tytułem.

Odtwórczyni jednej z głównych ról, Ellen Burstyn, za swój występ w roku 2001 nominowana była do Oscara.

O filmie[edytuj | edytuj kod]

Miejscem akcji jest Brooklyn. Film przedstawia historię trojga młodych ludzi i starszej kobiety, którzy z powodu samotności, zagubienia i ślepej pogoni za marzeniami, popadają w nałogi współczesnego świata. Reżyser Darren Aronofsky w sposób bezpośredni i brutalny przedstawił skutki takiego życia. Jednym z charakterystycznych elementów filmu jest muzyka Clinta Mansella i kwartetu smyczkowego Kronos Quartet, a zwłaszcza motyw przewodni Lux Aeterna[1].

Aronofsky ukazuje wzloty i upadki ludzi rozpaczliwie próbujących zrealizować swoje pragnienia w dzisiejszym Brooklynie. Jednak ich nadzieje na odmianę swojego życia nie mają szans, aby się ziścić. Nie mogąc poradzić sobie z otaczającym ich światem, wszyscy bohaterowie uciekają w uzależnienia: narkotyki, słodycze, telewizję, papierosy. Dążąc ślepo do zrealizowania swojej wizji szczęścia, żyją iluzją, nie zauważając, kiedy ich marzenia przemieniają się w coś, co doprowadza ich do samotności, a w rezultacie – do osobistej tragedii. Każdy z bohaterów ostatecznie pozostaje zupełnie sam ze swoimi fantazjami, tym samym przeżywając osobistą tragedię.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozpoczyna się latem. Starsza kobieta, Sara Goldfarb, mieszka samotnie w brooklyńskiej dzielnicy Brighton Beach. Jej mąż odszedł kilka lat temu, a jedyny syn, Harry, wyprowadził się. Ulubionym zajęciem kobiety jest oglądanie telewizji oraz sporadyczne spotykanie się z zaprzyjaźnionymi sąsiadkami. Pewnego popołudnia Sara otrzymuje telefon: jej rozmówca informuje ją, iż została wybrana do wzięcia udziału w telewizyjnym show, nagrywanym na żywo w siedzibie jej ulubionej stacji. Od tego momentu Sara popada w obsesję – za cel obiera sobie zrzucenie rzekomo zbędnych kilogramów, przez co poddaje się drakońskiej diecie, opartej na stosowaniu tabletek na odchudzanie od szemranego lekarza dietetyka. Kobieta uzależnia się od pigułek, które w rezultacie doprowadzają ją do psychozy amfetaminowej.

W międzyczasie syn Sary, Harry, i jego dziewczyna – pochodząca z bogatej rodziny Marion – uzależniają się od heroiny. Harry i jego najlepszy przyjaciel Tyrone trudnią się handlem narkotykami, chcą bowiem zarobić duże pieniądze i rozpocząć lepsze życie – rozprowadzanie używek ma im pomóc w osiągnięciu celu. Harry chce zainwestować w butik dla swojej dziewczyny, podczas gdy Tyrone marzy o zerwaniu z profesją drobnego ulicznego bandziora i uczynieniu swojej matki dumną. Niestety, jesienią Tyrone pada ofiarą gangsterskiej wojny, w wyniku której trafia do więzienia. Harry przeznacza lwią część zarobionej jeszcze w lecie gotówki, by wpłacić kaucję za przyjaciela. Przyjaciele kontynuują dążenie do spełniania swoich marzeń. Harry odkrywa także powstałą na swoim przedramieniu infekcję.

Nadchodzi zima. Sara, kompletnie uzależniona od pigułek na odchudzanie, trafia do szpitala. Kilkudniowe kuracje odwykowe nie pomagają i ostatecznie zostaje ona poddana terapii elektrowstrząsowej. Harry i Tyrone docierają na Florydę, lecz w wyniku wcześniejszych iniekcji dożylnych przedramię Harry’ego całkowicie pokrywa się bolesnymi krwiakami. W jednym z miejscowych szpitali bohaterowie zostają aresztowani. Tymczasem na Brooklynie powrotu swojego partnera oczekuje zrozpaczona Marion. Narkotykowy głód dziewczyny zaostrza się, oddaje się bezwzględnemu stręczycielowi. W wyniku splotu dramatycznych wydarzeń, Sara zostaje zdiagnozowana jako katatoniczka i osadzona w szpitalu psychiatrycznym; Tyrone zostaje osadzony w więzieniu o podwyższonym rygorze, gdzie jest bity i poniżany; Marion, by zdobyć narkotyki, uczestniczy w poniżającej seksualnej orgii; Harry'emu natomiast zostaje amputowana lewa ręka. W ostatniej scenie – śnie Sary – występuje jednak ona w telewizji, a jej syn zostaje przedstawiony jako dobrze zapowiadający się biznesmen.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Restrykcje wiekowe[edytuj | edytuj kod]

W Stanach Zjednoczonych organizacja Motion Picture Association of America (MPAA) pierwotnie przyznała filmowi kategorię NC-17 (film przeznaczony dla osób powyżej siedemnastego roku życia) za scenę stosunku płciowego. Dzięki apelacji Darrena Aronofsky’ego film wydano także na rynku DVD/VHS w lżejszej restrykcji R. Ta wersja zawierała przemontowaną scenę seksu. W Wielkiej Brytanii i Polsce film dostępny jest dla widzów pełnoletnich.

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tarja Laine, Bodies in Pain: Emotion and the Cinema of Darren Aronofsky, Berghahn Books, 2017, s. 57, ISBN 1-78533-521-9, ISBN 978-1-78533-521-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]