Przejdź do zawartości

Krwiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krwiak
hematoma
Ilustracja
Proces wchłaniania się krwiaka powstałego po wyrwaniu zęba mądrości
Klasyfikacje
DiseasesDB

5487

MeSH

D006406

Krwiak w dołku łokciowym, 9 dni po pobraniu krwi

Krwiak (łac. haematoma) – lokalne nagromadzenie się krwi, opuszczającej uszkodzone naczynia krwionośne, w podskórnych lub śródtkankowych zbiornikach w obrębie różnych struktur tkankowych, rozległy wylew krwi do tkanki.

Krwiak występuje w przypadkach, kiedy wynaczyniona krew rozpycha i uciska tkanki, nie powodując ich uszkodzenia. Krwiak jest zjawiskiem pospolicie znanym i w ogromnej większości przypadków niegroźnym, gdyż z powodu swojej znikomej wielkości łatwo ulega resorpcji. Zmienia on swoją barwę od czerwonej przez siną do brunatnożółtej, aż znika bez śladu. Zmiana barwy jest związana z rozkładem hemoglobiny zawartej w wynaczynionych krwinkach czerwonych.

Podbiegnięcie krwawe (łac. sugillatio), („siniak”) również powstaje wskutek wypływu krwi z uszkodzonych naczyń, lecz w odróżnieniu od krwiaka, krew nasącza tkanki (najczęściej, tak jak i naczynia, zmiażdżone w wyniku uderzenia) na podobieństwo gąbki, nie gromadząc się w powstałych lokalnie zbiornikach. Siniec zmienia barwy tak samo i w wyniku tych samych procesów jak krwiak.

W badaniu palpacyjnym krwiaka niezbyt głęboko umiejscowionego, inaczej niż sińca (podbiegnięcia krwawego), wyczuwalne jest pod palcami lokalne, ograniczone zgrubienie. Przy większych krwiakach występuje czasem objaw chełbotania – można wyczuć przelewanie się krwi w zamkniętym zbiorniku. Sińce z reguły nie wystają ponad powierzchnię otaczającej skóry, zaś ich uciskanie nie pozwala wyczuć chełbotania, jedynie - przy rozległych siniakach – trzeszczenie i ciastowatą konsystencję przypominającą gąbkę.

Przyczyna krwiaka (oraz sińca) może być urazowa, jatrogenna, albo wynikająca z zaburzeń hemostazy, na przykład w hemofilii. Niebezpieczną lokalizacją krwiaków jest ośrodkowy układ nerwowy.

Do powikłań krwiaka należy krwotok, zakażenie, ucisk na sąsiednie narządy.

Szczególnymi odmianami krwiaka są:

Klasyfikacja ICD10

[edytuj | edytuj kod]
kod ICD10 nazwa choroby
ICD-10: T14.0 Powierzchniowy uraz nieokreślonej okolicy ciała
ICD-10: T00.9 Liczne powierzchowne urazy, nieokreślone
ICD-10: M79.8 Inne określone choroby tkanek miękkich

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Roman Góral, Jerzy Dotka: Zarys chirurgii : podręcznik dla studentów medycyny/ pod red. Romana Górala ; aut. Jerzy Dotka [et al.].. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1992. ISBN 83-200-1657-6.