Rezerwat przyrody Diable Skały

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diable Skały
Ilustracja
rezerwat przyrody nieożywionej
Typ geologiczny i glebowy[1]
Podtyp form tektonicznych i erozyjnych[1]
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Położenie Bukowiec, gmina Korzenna
Mezoregion Pogórze Rożnowskie
Data utworzenia 1953
Akt prawny Zarz. Nr 259 Min. Leśn. z dn. 30.09.1953 r. (M.P. z 1953 r. nr 97, poz. 1349)
Powierzchnia 16,07 ha
Położenie na mapie gminy Korzenna
Mapa lokalizacyjna gminy Korzenna
Diable Skały
Diable Skały
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Diable Skały
Diable Skały
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Diable Skały
Diable Skały
Położenie na mapie powiatu nowosądeckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu nowosądeckiego
Diable Skały
Diable Skały
Ziemia49°45′01″N 20°50′31″E/49,750278 20,841944

Diable Skałyrezerwat przyrody nieożywionej znajdujący się w obrębie miejscowości Bukowiec w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Korzenna. Pod względem geograficznym jest to Pogórze Rożnowskie. Rezerwat znajduje się na wzniesieniu Bukowiec (530 m)[2]. Utworzony został w 1953 r. w celu ochrony grup skalnych piaskowca ciężkowickiego oraz powstałej na skutek procesów tektonicznych o znacznych rozmiarach jaskini szczelinowej[1](Diablej Dziury w Bukowcu).

W jaskini znajdują się zimowiska nietoperzy podkowca małego i nocka dużego[3], a sam rezerwat leży w granicach obszaru siedliskowego sieci Natura 2000Ostoje Nietoperzy Okolic Bukowca” PLH120020[4].

Geologia i geomorfologia[edytuj | edytuj kod]

Skały zbudowane są z gruboziarnistych piaskowców zlepieńcowych. Rozrzucone są na stoku tuż pod szczytowymi partiami wzniesienia, oraz na stoku zachodnim. Zbudowane są z piaskowca ciężkowickiego płaszczowiny śląskiej Karpat Zewnętrznych. Piaskowiec ten powstał w wyniku sedymentacji około 58 – 48 mln lat temu na dnie Oceanu Tetydy. W okresie polodowcowym, gdy teren po ustąpieniu lodowca nie był jeszcze pokryty roślinnością, piaskowce ulegały selektywnemu wietrzeniu. W powstaniu skał brały udział także inne czynniki: erozja, soliflukcja oraz powierzchniowe ruchy masowe. W rezultacie powstały izolowane skały mające postać baszt, ambon, grzybów skalnych, murów, stołów i progów o wysokości dochodzącej do kilkunastu metrów. Poniżej tych skał znajdują się w lesie oderwane od nich niewielkie bloki skalne[5].

W Diablich Skałach znajduje się jaskinia szczelinowa Diabla Dziura w Bukowcu oraz kilka mniejszych jaskiń i schronisk: Jama pod Lucyferem Pierwsza, Jama pod Lucyferem Druga, Jaskinia pod Okapem, Kapi Okap, Schronisko Diabli Most, Schronisko Filipa, Schronisko Tymoteusza, Schronisko w Grzybku, Schronisko w Omszałej Skale[6].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dla miejscowej ludności istnienie w lesie tak dużych, niemożliwych do przyniesienia rękami ludzkimi skał było niezrozumiałe. Wymyślono więc legendę, według której skały te przyniósł w szponach diabeł aż z Węgier[5]. Zwiedzano je od dawna, już przed wojną wytyczono tutaj szlak turystyczny. Po wojnie, już w 1953 r. utworzono tutaj rezerwat przyrody. Jaskinia Diabla Dziura została zamknięta kratami i jej zwiedzanie wymaga zgody dyrekcji ochrony środowiska[7].

Opis rezerwatu[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat znajduje się w lesie, tuż obok zabytkowego drewnianego kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP, będącego przerobioną cerkwią przeniesioną z miejscowości Kamianna. Skałom nadano nazwy. Przez rezerwat prowadzi ścieżka dydaktyczna z 9 przystankami. Jej początek znajduje się przy drodze dojazdowej do kościoła, poniżej cmentarza. Przy każdym przystanku znajduje się tablica informacyjna[8]:

Obok rezerwatu przebiega oznakowany, długodystansowy szlak turystyki pieszej[2]

szlak turystyczny zielony odcinek: Bobowa– Bukowiec (rezerwat Diable Skały) – Jamna
„Diabeł”
„Bloki skalne”
„Grzyb”
„Skała Kapa”

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Rezerwat przyrody Diable Skały, [w:] Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [online], Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska [dostęp 2019-05-12].
  2. a b Mapa turystyczna. Pogórze Ciężkowickie, Kraków: Compass, 2005, ​ISBN 83-89165-98-8
  3. Regionalna Dyrekcja Ochrony środowiska w Krakowie. Rejestr rezerwatów przyrody województwa małopolskiego [zarchiwizowane z adresu 2015-02-10].
  4. Natura 2000 – Standardowy Formularz Danych. Ostoje Nietoperzy Okolic Bukowca PLH120020 [dostęp 2019-05-12].
  5. a b Władysław Łoboz. Skalne atrakcje polskich Karpat. Cz., II. Pogórza [dostęp 2015-03-18].
  6. Jaskinie Polski, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2019-04-28].
  7. Diable Skały, [w:] Tarnowski kurier kulturalny [online], 17 sierpnia 2012 [zarchiwizowane z adresu 2015-04-14].
  8. Na podstawie zamontowanej w rezerwacie tablicy informacyjnej