Rezerwat specjalny Analamerana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rezerwat specjalny Analamerana
Państwo  Madagaskar
Data utworzenia 1956
Powierzchnia 347 km²
Położenie na mapie Madagaskaru
Mapa lokalizacyjna Madagaskaru
Rezerwat specjalny Analamerana
Rezerwat specjalny Analamerana
Ziemia12°47′10,133″S 49°29′44,599″E/-12,786148 49,495722

Analamerana – rezerwat specjalny położony w północnej części Madagaskaru, w regionie Diana. Zajmuje powierzchnię 34700 ha[1].

Północną granicę rezerwatu stanowi rzeka Irodo, natomiast południową Lokia[2]. Od wschodu jest ograniczony przez Ocean Indyjski, natomiast od zachodu wznosi się płaskowyż Ankarana. Położony jest na wysokości od 10 do 648 m n.p.m.[1]

Flora[edytuj | edytuj kod]

W rezerwacie znajdują się 3 gatunki baobabów z 7 znanych na Madagaskarze (Adansonia perrieri, baobab madagaskarski oraz Adansonia suarezensis). Zinwentaryzowano tam również 6 gatunków palm.

Ponadto można tutaj spotkać gatunek kawowca, Coffea saharenanensis, oraz gatunek goździkowca, Eugenia analameranensis[1].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Awifauna rezerwatu liczy wiele gatunków, w tym 7 to endemity. Można tu spotkać między innymi takie gatunki jak Xenopirostris damii, czy czapla malgaska.

Z drugiej strony, klimat oraz warunki środowiskowe nie są korzystne dla gadów i płazów. Mimo to w rezerwacie występują kameleon Furcifer petteri oraz węzę, Boa manditra i Boa madagascariensis.

W rezerwacie można spotkać gatunek Propithecus perrieri. Jest to jeden spośród 25 najbardziej zagrożonych gatunków naczelnych na świecie. Innym przedstawicielem lemurowatych jest Eulemur sanfordi. Ponadto w rezerwacie zaobserwowano gatunek drapieżnego ssaka z rodziny Eupleridae, galidii kasztanowatej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Analamerana (ang.). Madagascar National Parks. [dostęp 16 grudnia 2013].
  2. Reserve Speciale d' Andrafiamena. Google. [dostęp 16 grudnia 2013].