Riccardo Paletti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ricardo Paletti
Państwo

 Włochy

Data i miejsce urodzenia

15 czerwca 1958
Mediolan

Data i miejsce śmierci

13 czerwca 1982
Montreal

Ricardo Paletti (ur. 15 czerwca 1958 w Mediolanie, zm. 13 czerwca 1982 w Montrealu) – włoski kierowca wyścigowy Formuły 1.

Paletti dołączył do zespołu Osella w 1982 roku. Zadebiutował podczas Grand Prix RPA na torze Kyalami, jednak do samego wyścigu się nie zakwalifikował. Wystartował w Grand Prix San Marino oraz Kanady. Żadnego z nich nie ukończył.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Zginął na starcie Grand Prix Kanady '82 na skutek obrażeń powstałych po uderzeniu w unieruchomiony przez awarię bolid Didiera Pironiego.

Startujący z końca stawki Paletti nie był w stanie dostrzec stojącego na torze samochodu i uderzył w niego przy prędkości około 200 km/h. Doznał przy tym urazów klatki piersiowej i nóg. Kilkanaście sekund po uderzeniu auto stanęło w płomieniach, a kierowcę udało się wydobyć z wraku dopiero po 28 minutach. Obrażenia po uderzeniu były jednak na tyle poważne, że pożar prawdopodobnie nie miał decydującego znaczenia dla śmierci kierowcy.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Formuła 1[edytuj | edytuj kod]

Rok Zespół Samochód Silnik Wyniki w poszczególnych eliminacjach Punkty Pozycja
1982 Osella Osella FA1C Cosworth V8 Brazylia Stany Zjednoczone San Marino Belgia Monako Stany Zjednoczone Kanada Holandia Wielka Brytania Francja Austria Szwajcaria Włochy Stany Zjednoczone 0 NS
NZ NPK NZ NU NPK NPK NW NU