Rick i Morty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rick i Morty
Rick and Morty
Ilustracja
Gatunek animowany dla dorosłych, komedia, fantastyka naukowa
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Justin Roiland
Dan Harmon
Główne role Justin Roiland
Chris Parnell
Spencer Grammer
Sarah Chalke
Liczba odcinków 36
Liczba serii 4
Produkcja
Muzyka Ryan Elder
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Adult Swim
Polska Netflix, Comedy Central, Comedy Central Family
Pierwsza emisja Stany Zjednoczone 2 grudnia 2013
Polska 27 sierpnia 2016
Status trwający
Format obrazu 16:9 HDTV
Strona internetowa

Rick i Mortyamerykański animowany serial telewizyjny dla starszej widowni tworzony przez Justina Roilanda oraz Dana Harmona dla Adult Swim. Produkcja w oryginalnym zamyśle miała być parodią filmu Powrót do przyszłości, stworzoną przez Roilanda na potrzeby festiwalu filmowego Channel 101. Po premierze producenci Adult Swim nakłonili twórców do rozwinięcia programu[1]. Serial miał swoją premierę w grudniu 2013 roku, od razu zyskując przychylne recenzje krytyków[2]. W lipcu 2015 roku ukazał się kolejny sezon[3]. W sierpniu tego samego roku Adult Swim ogłosiło przedłużenie o trzeci sezon[4], który rozpoczął się 30 lipca 2017 roku.

27 sierpnia 2016 roku w serwisie Netflix udostępniono serial w polskiej wersji językowej (napisy/dubbing), a 28 lipca 2017 roku miała miejsce premiera na antenie Comedy Central, który wyemitował go z inną wersją dubbingową. 10 maja 2018 roku twórcy ogłosili[5], że zaczynają tworzyć 70 nowych odcinków serialu. 15 maja 2019 roku Adult Swim opublikowało trailer zapowiadający sezon 4[6], a 6 października tego samego roku ujawniło dokładną datę premiery ustaloną na 10 listopada 2019 roku[7].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial opowiada o przygodach ekscentrycznego, uzależnionego od alkoholu naukowca Ricka Sancheza, któremu towarzyszy jego wnuk Morty. Bohaterowie podróżują po odległych galaktykach oraz alternatywnych rzeczywistościach. W późniejszych odcinkach, sporadycznie towarzyszą im również rodzice Morty’ego: Beth i Jerry oraz jego siostra Summer. Mieszanka niestabilnego już życia rodzinnego w połączeniu z coraz to nowymi pomysłami szalonego ojca Beth dają produkcję przepełnioną nietuzinkowym, czarnym humorem.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Rick Sanchez – pozbawiony skrupułów genialny naukowiec, intelektualista, ojciec Beth oraz dziadek Morty’ego i Summer. Jego problemy z alkoholem, kosmiczne eskapady oraz niekonwencjonalne podejście do instytucji takich jak szkoła wywołują u Beth strach o syna. Ricka nudzą przyziemne problemy, członków rodziny traktuje jak gorszych od siebie, choć w niektórych odcinkach ukazuje on swoją wrażliwą i samotną stronę. Jest on zdefiniowany jako Rick z wymiaru C-137.
  • Mortimer Morty Smith – 14-letni wnuk Ricka i jego polarne przeciwieństwo, naiwny rozchwiany emocjonalnie chłopiec, odznaczający się kręgosłupem moralnym i ogromną odwagą, dzięki której często wyciągał dziadka z opresji.
  • Beth Smith (z domu Sanchez) – córka Ricka, matka Summer i Morty’ego oraz żona Jerry’ego. Zajmuje się kardiochirurgią koni, jej niespełnioną ambicją jest zostanie prawdziwym chirurgiem i operowanie ludzi. Na co dzień musi zmagać się z brakiem zadowolenia z życia oraz ze swoim infantylnym mężem.
  • Jerry Smith – mąż Beth, zięć Ricka, ojciec Summer i Morty’ego. Jerry sprzeciwia się wpływowi, jaki wywiera Rick na jego syna. Obwinia swojego teścia o swoje problemy w małżeństwie, choć tak naprawdę nikt nie traktuje go poważnie. Pracował w mało wpływowej agencji reklamowej, z której został zwolniony przez niekompetencję.
  • Summer Smith – 17-letnia siostra Morty’ego. Wyraża zazdrość o kosmiczne przygody brata i dziadka, dlatego w drugim sezonie zdarza się, że Rick właśnie ją zabiera ze sobą. Summer udowadnia, że czasem potrafi być bardziej kompetentna niż Morty. Jest podobna do matki, lecz wykazuje się większym altruizmem i bezinteresownością.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Postać Dubbing oryginalny Dubbing polski
Netflix Comedy Central Comedy Central Family
Rick Sanchez Justin Roiland Modest Ruciński Wojciech Żołądkowicz
Mortimer „Morty” Smith Michał Głowacki Jakub Gawlik
Beth Smith Sarah Chalke Klementyna Umer Karolina Adamczyk
Jerry Smith Chris Parnell Jacek Bończyk Wojciech Paszkowski
Summer Smith Spencer Grammer Agnieszka Kudelska Marta Wągrocka
Pan Goldenfold Brandon Johnson Grzegorz Pawlak Jacek Król
Dyrektor Gene Wagina Phil Hendrie Krzysztof Nowik Andrzej Blumenfeld

Przypisy[edytuj | edytuj kod]