Robert Gliński (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Robert Gliński
Data i miejsce urodzenia

20 marca 1970
Częstochowa

Instrumenty

gitara

Gatunki

rock, hard rock, fusion, country, muzyka teatralna, muzyka rozrywkowa

Zawód

muzyk, pedagog, animator kultury

Powiązania

Tomasz Szwed
Gang Marcela
Teatr A
Mariusz Domaszewicz
Mateusz Ziółko
Chłopcy z Placu Broni

Instrument
gitara elektryczna
Zespoły
Black & Blue
GUSH
GrajStasiek
Gang Marcela
Chłopcy z Placu Broni
Strona internetowa

Robert Gliński (ur. 20 marca 1970 w Częstochowie) – polski gitarzysta, kompozytor, a także nauczyciel gry na gitarze z uprawnieniami pedagogicznymi i animator kultury.

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze muzyczne kroki stawiał, grając w szkolnym trio bluesowym Black & Blue. Po ponad 20 latach mieszkania w Blachowni przeprowadził się do Częstochowy. Przez niemal całą dekadę lat 90. XX w. był członkiem częstochowskiej hardrockowej formacji GUSH, z którą nagrał kilka płyt i koncertował (zespół cieszył się uznaniem wśród miłośników ciężkich brzmień)[1]. W 1998 roku razem z wokalistą Mariuszem Koziołem założył zespół rockowy GrajStasiek (Piosenka taty Staśka ukazała się na kompilacji pt. Piotr Kaczkowski Minimax Pl 3 w listopadzie 2005 roku)[2]. Również od 1998 przez około 20 lat współpracował z gliwickim Teatrem A jako wykonawca autorskich partii gitarowych w spektaklach:

  • musical Jonasz,
  • musical Tobiasz
  • musical Pieśń Nad Pieśniami,
  • oratorium Benedicti,
  • spektakl Pastorałka,
  • musical Pelikan,
  • misterium obrzędowe Neuma.

Jest współautorem muzyki do musicali Apokalipsa wg św. Jana i David. Jego dorobek sceniczny dopełnia ponad 100 spektakli wykonanych w kraju i w Europie. Ponadto współpracował z aktorem Teatru Rampa Mariuszem Domaszewiczem (m.in. Misterium o Bogu ukrytym).

Przed laty związał się także ze sceną muzyki country. Współpracował z zespołem Tomasza Szweda, nadal występuje z zespołem Gang Marcela[3]. Na przełomie lat 1999/2000 jako muzyk sesyjny nagrał kilkadziesiąt płyt z muzykami polskimi i zagranicznymi (z Niemiec i Hiszpanii). W kolejnych latach współpracował m.in. z Mateuszem Ziółko.

Od marca 2019 roku jest członkiem grupy Chłopcy z Placu Broni[4].

Działalność pedagogiczna[edytuj | edytuj kod]

W wieku 20 lat zaczął pracę jako nauczyciel gry na gitarze w Miejskim Domu Kultury w Blachowni oraz w Studium Muzyki Rozrywkowej w Oleśnie. Doświadczenie w animacji kultury wykorzystywał m.in. w ministerialnych projektach społeczno-kulturalnych z ramienia warszawskiego Stowarzyszenia Centrum Aktywności Lokalnej CAL.

Założył własną firmę „Fabryka Animacji Muzycznej SYNERGIA” (Częstochowa), którą nadal prowadzi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Telewizja Orion w Częstochowie: Rozmowa z Robertem Glińskim (Chłopcy z Placu Broni). www.tvorion.pl, 2020-05-08. [dostęp 2020-07-22]. (pol.).
  2. Various – Piotr Kaczkowski Minimax Pl 3. www.discogs.com. [dostęp 2020-07-22]. (ang.).
  3. Gang Marcela: Historia zespołu Gang Marcela. www.gangmarcela.pl. [dostęp 2020-07-22]. (pol.).
  4. Chłopcy z Placu Broni: Chłopcy z Placu Broni Zespół. Robert Gliński - gitara. Witamy na pokładzie. 2019-03-11. [dostęp 2020-07-22]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]