Roger Heim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Roger Jean Heim
Data i miejsce urodzenia 12 lutego 1900
Paryż
Data i miejsce śmierci 17 września 1979
Paryż
Zawód, zajęcie mykolog
Alma Mater École centrale Paris

Roger Jean Heim (ur. 12 lutego 1900 w Paryżu, zm. 17 września 1979 tamże) – francuski mykolog[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Paryżu. Studiował na politechnice École Centrale Paris, na której w 1931 r. otrzymał doktorat. Drugi doktorat uzyskał na Uniwersytecie w Uppsali w Szwecji. Podczas II wojny światowej został uwięziony w obozie koncentracyjnym w Gusen. W 1951 r. został dyrektorem Francuskiego Narodowego Muzeum Historii Naturalnej i był nim do 1965 r. Przewodniczył 8. Międzynarodowemu Kongresowi Botanicznemu, który odbył się w Paryżu w 1954 r. W latach 1954–1958 był prezesem Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN)[2]. Za swoją działalność odznaczony został wieloma nagrodami, m.in. medalem Legii Honorowej i Commandeur de l’Ordre des Arts et des Lettres, medalem Darwina-Wallacea. Był członkiem honorowym Mycological Society of America i French Académie d’agriculture (Francuska Akademia Rolnicza), Académie d’architecture (Królewska Akademia Architektury). Zmarł w Paryżu w wieku 79 lat[1].

Praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

Specjalizował się w mykologii i fitopatologii tropikalnej. Badał budowę hymenium grzybów i ich taksonomię. Zajmował się także grzybami halucynogennymi, m.in. Psilocybe i Stropharia. Wraz z mykologiem R. Gordonem Wassonem w Meksyku zbierali grzyby halucynogenne. R. Heim hodował je w swojej pracowni, a pobrane próbki wysyłał do analizy w kilku specjalistycznych laboratoriach. Z próbek tych Albert Hofmann z Sandoz Laboratories w Bazylei w Szwajcarii wyizolował i scharakteryzował psilocybinę i psylocynę – związki o własnościach psychogennych[1].

Łącznie opublikował około 650 artykułów naukowych z takich dziedzin nauki jak: botanika, chemia, edukacja, leśnictwo, ogrodnictwo, sztuki wyzwolone, medycyna i zoologia. Był prekursorem ochrony środowiska w czasach, gdy większość biologów troszczyła się tylko o naukę, ale nie o utratę różnorodności biologicznej. W okresie gdy był dyrektorem muzeum, włączył je w ochronę przyrody[1].

Opisał także nowe gatunki grzybów. Przy ich nazwach naukowych podawany jest skrót jego nazwiska R. Heim[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Batra, L.R., „Professor Roger Heim”, Mycologia, 1980, 72(6): 1063–1065.
  2. Holdgate, Martin, The green web: a union for world conservation, Earthscan. 1999, s 47–63, ​ISBN 1-85383-595-1​.
  3. Index Fungorum (gatunki) [dostęp 2020-04-02] (ang.).