Romain Duris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Romain Duris
Ilustracja
Romain Duris (2009)
Data i miejsce urodzenia 28 maja 1974
Paryż
Lata aktywności od 1994
Strona internetowa

Romain Duris (ur. 28 maja 1974 roku w Paryżu) – francuski aktor filmowy.

Życiorys[edytuj]

Jest synem inżyniera architekta. Występował na estradzie jako perkusista acid-jazzowego zespołu Kingsize i uczęszczał do szkoły sztuk dekoracyjnych, zanim w wieku dziewiętnastu lat dostrzegł go na ulicy Bruno Levy, właściciel firmy producenckiej. Rok później zadebiutował w dwóch filmach kinowych - Bracia: Czerwona ruletka (Frères: La roulette rouge, 1994) i Młodzi groźni (Le Péril jeune, 1994) oraz miniserialu (Wszyscy młodzi w ich wieku, 1994).

Pojawił się w teledyskach: Princess Eriki Faut qu'j'travaille (1995) i Neneh Cherry Kootchi (1996).

Za postać paryżanina Stéphane'a zauroczonego kulturą cygańską w dramacie komediowym Tony'ego Gatlifa Dziwny przybysz (Gadjo dilo, 1997) zdobył nominację do nagrody Césara i do nagrody Prix Michel Simon w Saint-Denis. Kolejne nominacje do nagrody Césara i nagrodę Lumiere otrzymał za kreację 24-letniego Arthura w dramacie sci-fi Być może (Peut-être, 1999) i postać wrażliwego pianisty i gangstera Thomasa Seyra w kryminalnym dramacie muzycznym Jacques'a Audiarda W rytmie serca (De battre mon coeur s'est arreté, 2005), za którą zdobył także nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepszy europejski aktor roku.

Sławę zapewniła mu rola wkraczającego w dorosłe życie Xaviera Rousseau w komedii romantycznej Smak życia (L'Auberge espagnole, 2002) i jej sequelu Smak życia 2 (Les Poupées russes, 2005). Następnie zagrał 22-letniego obciążonego wielkimi długami i prześladowanego przez komorników Moliera w komedii Zakochany Molier (Molière, 2007).

Filmografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]