Roman Owidzki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Roman Owidzki
Data i miejsce urodzenia 23 października 1912
Ostrowy
Data śmierci 12 lutego 2009
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Dziedzina sztuki malarstwo,grafika
Grób Romana Owidzkiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Roman Owidzki (ur. 23 października 1912 w Ostrowach, zm. 12 lutego 2009) – malarz, grafik, ilustrator, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po studiach 1931-1934 na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego studiował 1935-1939 na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Karola Tichego.

Podczas II wojny światowej był obrońcą twierdzy Modlin, był internowany w Oflagu VII A w Murnau am Staffelsee, gdzie tworzył scenografię dla teatru obozowego. Stworzył też cykl rysunków z życia mieszkańców obozu.

Studia rozpoczęte przed wojną ukończył dyplomem w roku 1955. W latach 1948-1983 był pracownikiem macierzystej uczelni. W roku 1972 został powołany na profesora zwyczajnego na Wydziale Malarstwa, stworzył Pracownię Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych.

Oprócz pracy dydaktycznej zajmował się m.in. ilustrowaniem książek, także literatury dziecięcej. Pisał artykuły dla czasopism artystycznych. Brał udział w wielu wystawach malarstwa i grafiki.

Jego dzieła znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

W 1984 odszedł na emeryturę.

W 2007 został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa nadanej przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków. Samorząd województwa mazowieckiego odznaczył go Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida.

Pochowany na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie (kwatera G-14-4)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Roman Owidzki: Forma w malarstwie : Warszawa : Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, 1973
  • Biografia
  • Galeria