Ronal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ronal AG (a.s.)
Ilustracja
Państwo  Szwajcaria
Siedziba Härkingen, Solura (kanton), Szwajcaria
Data założenia 1969
Forma prawna Spółka akcyjna
Prezes Yvo Schnarrenberger (CEO)
Zatrudnienie Ponad 8000
Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa lokalizacyjna Szwajcarii
Ronal AG (a.s.)
Ronal AG (a.s.)
Ziemia47°18′38,6″N 7°49′18,0″E/47,310722 7,821667
Strona internetowa
Siedziba główna firmy Ronal AG w Härkingen.

Ronal AG[1] z siedzibą w Härkingen w Szwajcarii jest producentem felg do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych. Firma zatrudnia ponad 8000 pracowników i produkuje felgi odlewane oraz kute. Firma działa zarówno na rynku oryginalnego wyposażenia, jak i osprzętu do samochodów osobowych i pojazdów użytkowych.

Firma Ronal AG posiada jedenaście zakładów produkujących felgi, dwa zakłady produkcji narzędzi i ma własne punkty handlowe w dziesięciu krajach. Firma produkuje ok. 21 mln felg dla przemysłu samochodowego oraz marek własnych Ronal, Speedline Corse i Speedline Truck rocznie.

Ponadto Ronal AG jest częścią SanSwiss GmbH, producenta produktów branży sanitarnej (m.in. kabin prysznicowych), z siedzibą w Forst w Badenii-Wirtembergii.

Ponadto Ronal AG obejmuje również SanSwiss GmbH, producenta produktów sanitarnych (w tym kabin prysznicowych) z siedzibą w Baden Forst[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Karl Wirth założył firmę Ronal w Niemczech w 1969 r.[3] Ten przedsiębiorca i kierowca formuły V dostrzegł zapotrzebowanie na felgi aluminiowe. Wirth stał się tym samym jednym z pionierów światowego rynku felg z metali lekkich. W 1978 r. powstał pierwszy zakład we Francji. W 2007 r. firma Ronal AG kupiła włoskiego producenta felg Speedline, który obsługuje segment pojazdów użytkowych, takich jak samochody ciężarowe, przyczepy i autokary. Dzięki temu grupa rozszerzyła działalność na obszar wyścigów i formuły 1, a także technologię flowforming, umożliwiającą optymalizację masy. Dzięki większościowemu udziałowi w Fullchamp na Tajwanie w 2012 roku firma Ronal poszerzyła swoją ofertę o felgi kute. W 2013 r. wspólnie z australijską firmą Carbon Revolution Ronal AG wprowadził na europejski rynek osprzętu pierwszą jednoczęściową felgę z włókna węglowego.

Obszary działalności[edytuj | edytuj kod]

  • OEM: Wyposażenie oryginalne do samochodów osobowych dla producentów samochodów na całym świecie
  • Samochód osobowy: Rynek osprzętu z markami Ronal i Speedline Corse oraz marką Carbon Revolution
  • Pojazd użytkowy: Wyposażenie oryginalne i doposażenie do samochodów ciężarowych, autobusów i przyczep z marką Speedline Truck

Technologia[edytuj | edytuj kod]

Ronal AG we własnym zakresie projektuje i produkuje narzędzia produkcyjne. Powstają one w dwóch zakładach firmy: w Cantanhede w Portugalii oraz w Härkingen w Szwajcarii, gdzie oprócz głównej siedziby znajduje się także centrum badań i rozwoju firmy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  1. Ronal AG, Gospodarczy Rejestr Solura, obejrzano 09 marca 2016.
  2. SanSwiss, obejrzano 09 marca 2016
  3. Von der Piste auf die Straße [w:] Norbert Oberschmidt, Das Rad, wyd. Ronal AG, ifu - verlag regionalkultur, ISBN 978-3-89735-869-0, Cytat: Als weiterer deutscher Hersteller bot die Karl Wirth GmbH in Walldorf ab April 1969 Räder unter der Bezeichnung "RONAL" an. (niem.).