Rower górski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Klasyczny rower górski (cross country)
Fatbike

Rowery górskie (ang. MTB, Mountain Terrain Bike) – nazwa rowerów, których przeznaczeniem jest jazda w terenie trudniejszym, niż pozwalają na to rowery szosowe czy trekingowe, np. górskie ścieżki, szlaki leśne, specjalne tory przeszkód.

Cechy budowy[edytuj | edytuj kod]

Amortyzowany widelec

W porównaniu do rowerów szosowych oraz trekkingowych, rowery MTB są cięższe, ze względu na mającą gwarantować większą wytrzymałość konstrukcję. Rowery górskie, celem poprawy przyczepności i możliwości pokonania szybko i bezpiecznie wymagającego terenu (rock gardeny, rampy) w rowerach profesjonalnych oraz komfortu jazdy w rowerach amatorskich i turystycznych, bardzo często wyposaża się w różnego rodzaju amortyzatory, które również mają istotny wpływ na masę pojazdu. Amortyzatory instaluje się głównie w widelcu i ramie; amortyzowane sztyce siodełka i mostki nie są popularne w rowerach profesjonalnych, ale wciąż można je spotkać w rowerach turystycznych i starszych rowerach profesjonalnych.

Rama[edytuj | edytuj kod]

Rower typu full-suspension
Rama hardtail
 Osobny artykuł: Rama rowerowa.

Ramy rowerów występują w różnych kształtach, zależnie od przeznaczenia roweru. Najczęściej spotykanym rodzajem ramy jest hardtail (rama bez amortyzacji), ze względu na prostotę budowy, niewielką masę oraz niski koszt produkcji i serwisu. W przypadku rowerów służących do bardziej wymagających zjazdów tj. rowery downhillowe oraz enduro, stosuje się ramy z pełną amortyzacją. Ramy rowerów górskich wykonywane są najczęściej z aluminium, rzadziej stali, a coraz bardziej popularne stają się ramy z karbonu (włókna węglowego). Istnieją także ramy z tytanu oraz bambusu.

Koła[edytuj | edytuj kod]

Opona terenowa

Dla zwiększenia trakcji, koła w rowerach górskich są szersze niż w rowerach trekkingowych. Opony można dobrać w zależności od terenu, w jakim rower ma się poruszać – dla zmniejszenia oporu na drogach asfaltowych korzystać można z opon o gładkim bieżniku, z kolei opona o głębokim bieżniku ma poprawić trakcję w trudnym terenie, kosztem zwiększenia oporu. Średnice kół wynoszą 26, 27,5 oraz 29 cali, ramy dostosowane są do konkretnego rozmiaru koła.

Przełożenia[edytuj | edytuj kod]

Rowery MTB, ze względu na szeroką gamę zastosowań pozwalają na regulację w dużym zakresie przełożenia. W popularnych rowerach XC liczba biegów waha się w przedziale 21-27 (3 biegi z przodu i 7-9 z tyłu). W profesjonalnych rowerach w celu uproszczenia budowy i obsługi napędu oraz ograniczenia masy stosuje się napędy z ilością biegów w przedziale 11-22 (1 lub 2 biegi z przodu i 10-12 przełożeń z tyłu). Coraz bardziej popularne stają się napędy z jedną zębatką z przodu i nawet dwunastoma z tyłu, co pozwala osiągnąć duży zakres biegów przy zachowaniu stosunkowo niewielkich skoków między kolejnymi biegami i niskiej wagi. Najbardziej znani producenci grup osprzętu to Shimano oraz SRAM.

Wybrane rodzaje rowerów MTB[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]