Chozrasczot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rozrachunek gospodarczy)

Chozrasczot, rozrachunek gospodarczy (ros. хозрасчёт, skrót od хозяйственный расчёт, choziajstwiennyj rasczot) – system stosunków ekonomicznych w warunkach gospodarki planowanej i społecznej własności środków produkcji[1].

Opracowywanie teorii rozrachunku gospodarczego zapoczątkowane zostało przez Włodzimierza Lenina[1], który w swej pracy Projekt tez o roli związków zawodowych w warunkach Nowej Polityki Ekonomicznej wskazywał, że przejście przedsiębiorstw państwowych do rozrachunku gospodarczego jest nierozerwalnie związane z Nową Polityką Ekonomiczną[2]. Istotę rozrachunku gospodarczego stanowi samofinansowanie przedsiębiorstwa[3], które pod względem gospodarczym i operatywnym posiada samodzielność w przeciwieństwie do przedsiębiorstw finansowanych z budżetu państwowego[4]. Przedsiębiorstwo oparte na rozrachunku gospodarczym dysponuje niezbędnymi środkami materiałowymi i finansowymi i może przejawiać szeroką inicjatywę w zakresie ich wykorzystywania. Sens rozrachunku gospodarczego polega na tym, aby wydatki każdego przedsiębiorstwa, każdej organizacji gospodarczej były pokrywane z własnych dochodów i aby przedsiębiorstwo miało ponadto zysk. Część zysku zalicza się do funduszu i przeznacza na potrzeby robotników i pracowników umysłowych. Rozrachunek gospodarczy pobudza do walki o rentowność[4]. Konsekwentne realizowanie zasad rozrachunku gospodarczego stanowi drogę do zmniejszenia kosztów produkcji na jednostkę wyrobu i ułatwienia pracy ludziom[5].

Rozrachunek gospodarczy opiera się na wykorzystaniu prawa wartości(inne języki). Koszty i wyniki produkcji, dochody i wydatki przedsiębiorstw socjalistycznych są wyrażane i mierzone w wartościowej, pieniężnej formie. Rozrachunek gospodarczy wykorzystując formę pieniężną umożliwia prowadzenie kalkulacji, ewidencji i sprawowanie kontroli nad działalnością przedsiębiorstwa. Ujawnia on dochodowość lub deficytowość każdego poszczególnego przedsiębiorstwa[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b А. Д. Смирнов, К. М. Радаева, А. И. Есин, Г. К. Русаков: Хозяйственный расчёт. Wielka Encyklopedia Radziecka. [dostęp 2021-05-19]. (ros.).
  2. (ros.) Włodzimierz Lenin. ПРОЕКТ ТЕЗИСОВ О РОЛИ И ЗАДАЧАХ ПРОФСОЮЗОВ В УСЛОВИЯХ НОВОЙ ЭКОНОМИЧЕСКОЙ ПОЛИТИКИ §3. „ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ПРЕДПРИЯТИЯ, ПЕРЕВОДИМЫЕ НА ТАК НАЗЫВАЕМЫЙ ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ РАСЧЕТ, И ПРОФСОЮЗЫ”
  3. Szachnazarow i in. 1982 ↓, s. 169.
  4. a b Bielakow i in. 1964 ↓, s. 791.
  5. Bielakow i in. 1964 ↓, s. 892.
  6. Judin i in. 1955 ↓, s. 616.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]