Przejdź do zawartości

Ruch Palikota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez ZéroBot (dyskusja | edycje) o 23:06, 9 paź 2011. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Ruch Palikota
{{{alt logo}}}
{{{opis logo}}}
Państwo {{{państwo}}}
Skrót

Ruch PL

Lider

Janusz Palikot

Adres siedziby

ul. Fabryczna 16/22 lok. 24, 00-446 Warszawa

Młodzieżówka

Ruch Poparcia Młodych

Obecni posłowie

0

Obecni senatorowie

0

Obecni eurodeputowani

0

[strona oficjalna Strona internetowa]

Ruch Palikota (Ruch PL, RP) – polska partia polityczna założona przez Janusza Palikota, zarejestrowana 1 czerwca 2011 (po tym, jak zarejestrowanej 22 października 2010 partii założonej przez tego polityka Ruch Poparcia zagroziło wykreślenie z ewidencji). Przy ugrupowaniu działa stowarzyszenie Ruch Poparcia Palikota (zarejestrowane 18 października 2010).

Historia Ruchu

Stowarzyszenie i pierwsza partia

W lipcu 2010, po kontrowersyjnych wypowiedziach posła Platformy Obywatelskiej Janusza Palikota na temat katastrofy lotniczej w Smoleńsku, które zaowocowały m.in. wnioskiem eurodeputowanego PO Filipa Kaczmarka o wykluczenie posła z partii, zapowiedział on powołanie Ruchu Poparcia Palikota[2][3]. Następnie zadeklarował utworzenie na bazie ruchu stowarzyszenia[4]. Wniosek o rejestrację stowarzyszenia Janusz Palikot złożył 20 sierpnia.

Plik:Rpp full 0.png
Logo stowarzyszenia Ruch Poparcia Palikota

W kongresie Ruchu Poparcia Palikota z 2 października 2010 wzięło udział kilka tysięcy osób. Podczas kongresu przemawiali jako paneliści m.in. Ryszard Kalisz, Magdalena Środa, Manuela Gretkowska i Kazimierz Kutz. Janusz Palikot przedstawił 15 postulatów swojego ugrupowania (o charakterze antyklerykalnym, urzędniczym i parlamentarnym)[5].

6 października Janusz Palikot złożył rezygnację z członkostwa w Platformie Obywatelskiej oraz w klubie parlamentarnym tej partii[6], stając się posłem niezrzeszonym. Zapowiedział złożenie mandatu poselskiego, co uczynił ostatecznie w styczniu 2011[7].

18 października stowarzyszenie Ruch Poparcia Palikota zostało zarejestrowane[8], a cztery dni później zarejestrowano partię polityczną o nazwie Ruch Poparcia[9]. Przystąpił do niej m.in. Piotr Tymochowicz. Ugrupowanie nie złożyło w 2011 do Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdania o źródłach pozyskania środków finansowych w 2010[10], co upoważniało PKW do złożenia wniosku o wykreślenie tego ugrupowania z ewidencji partii politycznych[11].

Ruch Palikota

5 maja 2011 Janusz Palikot złożył w sądzie wniosek o rejestrację nowej partii Ruch Palikota[12], która została zarejestrowana 1 czerwca tego samego roku[13] (Ruch Poparcia został później wyrejestrowany). 2 lipca 2011 odbył się pierwszy kongres partii, na którym m.in. wybrano Janusza Palikota na jej przewodniczącego, a także przedstawiono program ugrupowania[14].

W wyborach parlamentarnych w 2011 Ruch Palikota zarejestrował listy kandydatów do Sejmu we wszystkich okręgach wyborczych, jednak nie wystawił kandydatów do Senatu. Na listach Ruchu PL znalazło się wielu działaczy RACJI Polskiej Lewicy, a także m.in. przedstawiciel Partii Demokratycznej. Z ramienia Ruchu Palikota startuje także m.in. grupa działaczy LGBT oraz jeden były ksiądz katolicki.

Program

Wśród 35 postulatów ugrupowania znalazły się m.in. zaprzestanie nauczania religii w szkołach, liberalizacja tzw. ustawy aborcyjnej, finansowanie z budżetu państwa metody in vitro, wprowadzenie rejestrowanych związków partnerskich, dostosowanie płacy do pracy, parytety płci na listach wyborczych, wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych do Sejmu, likwidacja Senatu, połączenie ZUS i KRUS, przekazywanie 1% PKB na kulturę, wprowadzenie "zasady milczącej zgody", legalizacja tzw. miękkich narkotyków, zmniejszenie wydatków na siły zbrojne do 1% PKB, a także zaniechanie udziału w misjach wojskowych[15].

Zobacz też

Linki zewnętrzne