Ryszard Domański (samorządowiec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie mylić z: Ryszardem Domańskim – geografem, ekonomistą.
Ryszard Domański
Data i miejsce urodzenia 1943
Kraków
prezydent Inowrocławia
Okres od 2001
do 2002
Poprzednik Marcin Wnuk
Następca Ryszard Brejza

Ryszard Domański (ur. 1943 w Krakowie) – polski wojskowy w stopniu pułkownika, inżynier, samorządowiec, prezydent Inowrocławia od 2001 do 2002.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Krakowie, w dzieciństwie przez krótki czas mieszkał z rodzicami w Markowicach koło Inowrocławia. Ukończył Szkołę Oficerską Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu, następnie od 1966 do 1978 pracował jako oficer w grudziądzkim garnizonie. W międzyczasie ukończył studia: w Wojskowej Akademii Technicznej (konstrukcje budowlane) i Politechnice Poznańskiej (specjalizacja mosty). Od 1979 roku stacjonował w Inowrocławiu: początkowo jako dowódca batalionu, awansował na szefa służb technicznych i ostatecznie na dowódcę pułku. W 1985 roku ukończył kurs operacyjny w Leningradzie. Trzy lata później został specjalistą od spraw obronnych w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej.

W styczniu 1999 powołany na stanowisko wiceprezydenta Inowrocławia. W grudniu 2001 przejął funkcję prezydenta miasta od Marcina Wnuka, wybranego do Sejmu IV kadencji. W wyborach bezpośrednich z 2002 wystartował z poparciem SLD, zyskując 39,92%, najwięcej spośród kandydatów. Druga tura przyniosła mu 48,87% poparcia i przegraną z Ryszardem Brejzą różnicą 360 głosów[1].

Jego żona jest inżynierem chemikiem, ma dwójkę dzieci: syna i córkę, absolwentkę iberystyki, pracującą w MSZ.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]