Ryszard Franciszek Makowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Ryszard Makowski – satyryk.
Ryszard Makowski na jednej ze swych górskich wypraw

Ryszard Makowski (ur. 3 grudnia 1948 w Ostródzie) – pedagog, wychowawca, propagator resocjalizacji poprzez turystykę kwalifikowaną i wychowania przez sztukę, syn Stanisława i Haliny Makowskich, mąż Jadwigi i ojciec czworga dzieci.

Dzieciństwo i młodość spędził w Łasi, tam też uczęszczał do szkoły podstawowej. Następnie podjął naukę w Liceum Pedagogicznym w Różanie, a po obligatoryjnej reorganizacji tychże szkół przeniósł się do Liceum Pedagogicznego w Pułtusku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej w Warszawie[1].

Rozpoczynał pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Sielcu. Następnie przez dwa lata pracował w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Bydgoszczy, a także w Domu Dziecka w Ostrołęce.

Jako wieloletni wychowawca i dyrektor Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Laskowcu promował resocjalizację poprzez turystykę kwalifikowaną (zob. też sztuka przetrwania), którą nazywa twardą szkołą charakteru[2]. Turystyce resocjalizacyjnej przypisuje wiele funkcji m.in.: profilaktyczną, diagnostyczną, korekcyjną, kompensacyjną, integrującą, terapeutyczną, ortodydaktyczną. Zorganizował kilkaset regionalnych i ogólnopolskich rajdów, spływów, wycieczek i szkoleń z zakresu turystyki kwalifikowanej. Ponadto propagował formę wychowania i resocjalizacji poprzez sztukę. Ucieleśnieniem tego pomysłu stała się organizacja okręgowych a potem ogólnopolskich "Przeglądów Dorobku Artystycznego Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich" w Wojewódzkim Domu Kultury w Ostrołęce. Po zakończeniu pracy w zakładzie jako praktyk rozpoczął działalność akademicką[3].

Od ok. 2002 r. związany z Kolegium Nauczycielskim w Międzylesiu i Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, gdzie prowadzi zajęcia ze studentami.


Odznaczenia i wyróżnienia[1][edytuj | edytuj kod]

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Spostrzeżenia dotyczące obozu studentów WSPS w Zakładzie Poprawczym w Laskowcu (Szkoła Specjalna nr 2/1983)
  • Turystyczna szkoła charakterów (Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, nr 2/2005, s. 19-23)
  • Przepraszam Cię mamo (Charaktery nr 7/2005)
  • Po co chodzić po górach (Wychowawca nr 6/2006)
  • Zimą na grzyby poradnik (ebook), wydawnictwo EscapeMagazine.pl, 2007, ​ISBN 978-83-60320-37-2
  • Za murami poprawczaka (książka), wydawnictwo Łośgraf, 2009, ​ISBN 978-83-87572-09-9

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Por. Pajka S., Słownik Biograficzny Kurpiowszczyzny XX wieku, Kadzidło 2008, s. 624 (hasło: Ryszard Makowski)
  2. Po co chodzisz po górach?
  3. http://www.wtl.us.edu.pl/pdf/konf/2007_wyzwania_pedagogiki_specjalnej.pdf

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]