Charaktery

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Charaktery
Częstotliwość miesięcznik
Państwo Polska 
Wydawca Charaktery sp. z o.o.
Rodzaj czasopisma psychologia dla każdego
Pierwsze wydanie 1997
Redaktor naczelny Bogdan Białek
Średni nakład 65 000 egz.
Liczba stron 100
ISSN 1427-695X
Strona internetowa

Charaktery – polski miesięcznik popularnonaukowy ukazujący się od 1997 roku, poświęcony psychologii, wydawany przez spółkę z o.o. "Charaktery", która wydaje również periodyki Style i Charaktery, Psychologia w Szkole i Psychologia Dziś.

Zawartość[edytuj | edytuj kod]

Miesięcznik Charaktery to z założenia pismo popularyzujące wiedzę psychologiczną w sposób zrozumiały dla przeciętnego człowieka. Na łamach magazynu publikowane są artykuły odsłaniające zasady funkcjonowania ludzkiego umysłu, poświęcone relacjom między ludźmi, uczące poznawania własnych emocji, a także analizujące mechanizmy powstawania kryzysów i uzależnień.

W Charakterach ukazują się także porady psychologów i stały cykl przeznaczony dla dorosłych dzieci alkoholików. Miesięcznik regularnie informuje o aktualnych trendach naukowych w psychologii oraz konferencjach naukowych.

Autorzy[edytuj | edytuj kod]

Twórcą okładek Charakterów od pierwszego numeru był Rafał Olbiński, który współpracował z pismem do 2003 roku. Z redakcją Charakterów współpracowali: Marek Binder, Bartłomiej Dobroczyński, Józef Hen, Gustaw Holoubek, Tadeusz Konwicki, prof. Ida Kurcz, Bronisław Maj, prof. Tomasz Maruszewski, Franciszek Maśluszczak, prof. Czesław S. Nosal, Jerzy Plutowicz, prof. Marek Ruszkowski, dr Kuba Sienkiewicz, Leszek Szaruga, prof. Krzysztof Szymborski, prof. Jerzy Vetulani, Henryk Waniek, Krzysztof Zanussi, Bartosz Żurawiecki.

Radę naukową magazynu tworzą: prof. Alosza Awdiejew, prof. Jerzy Brzeziński, dr hab. Jarosław Jagieła, dr Krzysztof Jedliński, prof. Mirosław Kofta, prof. Wiesław Łukaszewski, prof. Zdzisław Ryn, prof. Krystyna Skarżyńska, prof. Stanisław Żak.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2008 roku tygodnik branżowy Media i Marketing Polska przyznał miesięcznikowi Charaktery tytuł Magazynu Roku[1].

Mistyfikacja Witkowskiego[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2007 dr Tomasz Witkowski, były współpracownik "Charakterów", udając nieistniejącego w rzeczywistości psychologa z Francji (Renata Aulagnier) opublikował na łamach Charakterów artykuł pt. Wiedza prosto z pola[2]. Artykuł był mistyfikacją[3] podobną do przeprowadzonego w 1996 tzw. Sokal hoax. Referat autorstwa dr Tomasza Witkowskiego opisujący jego własny hoax[4] został zamieszczony w programie konferencji KUL "Pogranicza nauki: Protonauka-Paranauka-Pseudonauka"[5] (15–16 listopada 2007). 25 października czasopismo podziękowało Witkowskiemu za wychwycone błędy oznajmiając niezbędne zmiany procedur, przeprosiło też za to, że dało się wprowadzić w błąd "specjaliście od manipulacji"[6] – z drugiej strony sam Witkowski umieszcza swoją akcję w ramach szerszego projektu sceptyczno-empirycznego mającego udowadniać i zwalczać podatność współczesnej psychologii na pseudonaukowe teorie[3].

Jednakże jednocześnie redakcja czasopisma uznała, że działanie Tomasza Witkowskiego było niezgodne z zasadami etyki przyjętymi w nauce, w szczególności z kodeksem etyczno-zawodowym psychologa, przyjętym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, na które powoływał się w opisie zdarzenia sam Tomasz Witkowski[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]