Charaktery

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Charaktery
Częstotliwość miesięcznik
Państwo  Polska
Wydawca Forum Media Polska Sp. z o.o.
Tematyka psychologia
Pierwszy numer 1997
Redaktor naczelny Edyta Żmuda
Średni nakład (2019) 46 754 egz.
Średnia sprzedaż (2019) 16 943[1] egz.
Liczba stron 100
ISSN 1427-695X
Strona internetowa

Charaktery – ukazujący się od 1997 roku polski miesięcznik popularnonaukowy poświęcony psychologii. Do 10 lutego 2020 roku wydawany przez spółkę z o.o. „Charaktery”, od 11 lutego 2020 r. wydawcą jest Forum Media Polska Sp. z o.o.

Zawartość[edytuj | edytuj kod]

Miesięcznik Charaktery to z założenia pismo popularyzujące wiedzę psychologiczną w sposób zrozumiały dla przeciętnego człowieka. Na łamach magazynu publikowane są artykuły odsłaniające zasady funkcjonowania ludzkiego umysłu, poświęcone relacjom między ludźmi, uczące poznawania własnych emocji, a także analizujące mechanizmy powstawania kryzysów i uzależnień.

W Charakterach ukazują się także porady psychologów i stały cykl przeznaczony dla dorosłych dzieci alkoholików. Miesięcznik regularnie informuje o aktualnych trendach naukowych w psychologii oraz konferencjach naukowych.

Autorzy[edytuj | edytuj kod]

Twórcą okładek Charakterów od pierwszego numeru był Rafał Olbiński, który współpracował z pismem do 2003. Z redakcją Charakterów współpracowali: Marek Binder, Bartłomiej Dobroczyński, Józef Hen, Gustaw Holoubek, Tadeusz Konwicki, prof. Ida Kurcz, Bronisław Maj, prof. Tomasz Maruszewski, Franciszek Maśluszczak, prof. Czesław Nosal, Jerzy Plutowicz, prof. Marek Ruszkowski, dr Kuba Sienkiewicz, Leszek Szaruga, prof. Krzysztof Szymborski, prof. Jerzy Vetulani, Henryk Waniek, Krzysztof Zanussi, Bartosz Żurawiecki.

Radę naukową magazynu tworzą: prof. Alosza Awdiejew, prof. Jerzy Brzeziński, dr hab. Jarosław Jagieła, dr Krzysztof Jedliński, prof. Mirosław Kofta, prof. Wiesław Łukaszewski, prof. Zdzisław Ryn, prof. Krystyna Skarżyńska, prof. Stanisław Żak.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2008 tygodnik branżowy Media i Marketing Polska przyznał miesięcznikowi Charaktery tytuł Magazynu Roku[2].

Mistyfikacja Witkowskiego[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2007 dr Tomasz Witkowski, były współpracownik Charakterów, udając nieistniejącą w rzeczywistości psycholog z Francji („Renatę Aulagnier”), opublikował na łamach Charakterów artykuł pt. Wiedza prosto z pola[3]. Artykuł był prowokacją[4] podobną do przeprowadzonej w 1996 przez Sokala. Referat dra Tomasza Witkowskiego opisujący jego własną mistyfikację[5] został zamieszczony w programie konferencji KUL Pogranicza nauki. Protonauka-Paranauka-Pseudonauka[6] (15–16 listopada 2007). 25 października czasopismo podziękowało Witkowskiemu za wychwycone błędy, oznajmiając niezbędne zmiany procedur; przeprosiło też za to, że dało się wprowadzić w błąd „specjaliście od manipulacji”[7]. Z drugiej strony Witkowski umieścił swoją akcję w ramach szerszego projektu sceptyczno-empirycznego, mającego udowadniać i zwalczać podatność współczesnej psychologii na pseudonaukowe teorie[4].

Jednakże jednocześnie redakcja czasopisma uznała, że działanie Tomasza Witkowskiego było niezgodne z zasadami etyki przyjętymi w nauce, w szczególności z kodeksem etyczno-zawodowym psychologa, przyjętym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, na które powoływał się w opisie zdarzenia sam autor[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]