SAGE

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomieszczenie kontrolne systemu SAGE

SAGE, Semi-Automatic Ground Environment (także gra słów – sage to po angielsku mędrzec) – system komputerowy, pierwsza w dziejach sieć komputerowa (służąca celom obrony powietrznej USA). Oddana do eksploatacji w lipcu 1958 roku w McGuire Air Force Base, tworzona od roku 1952 przez IBM współpracy z MIT. System SAGE wykorzystywał komputery pierwszej generacji (lampowe) IBM AN/FSQ-7 (Army-Navy Fixed Special eQuipment), znane także jako Q. Komputery te zawierały ponad 58 000 lamp i składały się z ponad 32 milionów części. Używały słów 32-bitowych, miały potężną (na owe czasy) operacyjną pamięć, wykorzystującą technikę rdzeni magnetycznych.

komputer IBM AN/FSQ-7

System SAGE składał się z 26 maszyn tego typu; do roku 1979 siedem z nich nadal pracowało. Stanowisko dowodzenia systemu mieściło się w Luke Air Force Base w pobliżu Phoenix, w stanie Arizona.

Komputery systemu SAGE jako pierwsze na wielką skalę używały transmisji danych poprzez sieć telefoniczną do i z stacji radarowych (system wykorzystywał setki radarów w USA i Kanadzie; miał 25 regionalnych stanowisk dowodzenia). Mogły się też łączyć bezpośrednio z komputerami pokładowymi samolotów bojowych, informując je na bieżąco o śledzonych celach.

W systemie wykorzystywano urządzenia drukujące Flexowriter, które potrafiły zarówno drukować na specjalnej taśmie papierowej słowa, jak i wycinać w niej dziurki. Na dużą skalę używano też w systemy pióra świetlnego