SAME Deutz-Fahr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
SDF
Ilustracja
Państwo

 Włochy

Siedziba

Treviglio

Data założenia

1942

Forma prawna

S. p. A. (spółka akcyjna)

brak współrzędnych
Strona internetowa

SDF (do 2015: SAME Deutz-Fahr) – włosko-niemiecki koncern produkujący ciągniki rolnicze, kombajny zbożowe, silniki oraz inne maszyny (maszyny rolnicze). Przedsiębiorstwo sprzedaje swoje produkty pod markami: Deutz-Fahr, SAME, Lamborghini i Hürlimann. Posiada główne zakłady produkcyjne we Włoszech, Niemczech i Chorwacji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

SAME (Società Accomandita Motori Endotermici) zostało założone w roku 1942 w Treviglio przez dwóch braci Francesco i Eugenio Cassani. W 1951 roku zostały zaprojektowane nowe silniki chłodzone powietrzem, a w roku 1952 powstał pierwszy ciągnik z napędem na cztery koła.

W 1971[1] SAME zakupiło Lamborghini Trattori S.p.A., które zostało założone przez Ferruccio Lamborghini, także producenta samochodów Lamborghini. W 1977 r. SAME zakupiło Hürlimann, ze Szwajcarii, a następnie przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na SAME-Lamborghini-Hürlimann (SLH)[1].

SAME zakupiło Deutz-Fahr od KHD z Niemiec w 1995[1], i zmieniono nazwę korporacji na SAME Deutz-Fahr. W 2003 roku korporacja stała się głównym udziałowcem producenta silników Deutz AG.

W 2005 roku koncern SDF zakupił fabrykę kombajnów zbożowych od chorwackiego holdingu Đuro Đaković w miejscowości Županja, gdzie od roku 1982 były produkowane kombajny zbożowe na licencji Deutz-Fahr.[2]

12 lipca 2007 roku koncern SDF sprzedał Grupie CBM fabrykę ciągników w podlubelskiej Mełgwi[3].

W 2013 roku zaprezentowano nową rodzinę silników FARMotion zastępującą dotychczas produkowaną serię 1000. charakteryzuje się ona chłodzonym zewnętrznie EGR i systemem wtryskowym common rail Bosch 2000 bar. Będzie ona produkowana w fabryce grupy SDF w Ranipet, Indie[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]