SAME Deutz-Fahr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SDF
Ilustracja
Państwo

 Włochy

Siedziba

Treviglio

Data założenia

1942

Forma prawna

S. p. A. (spółka akcyjna)

brak współrzędnych
Strona internetowa

SDF (do 2015: SAME Deutz-Fahr) – włosko-niemiecki koncern produkujący ciągniki rolnicze, kombajny zbożowe, silniki oraz inne maszyny (maszyny rolnicze). Przedsiębiorstwo sprzedaje swoje produkty pod markami: Deutz-Fahr, SAME, Lamborghini i Hürlimann. Posiada główne zakłady produkcyjne we Włoszech, Niemczech i Chorwacji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

SAME (Società Accomandita Motori Endotermici) zostało założone w roku 1942 w Treviglio przez dwóch braci Francesco i Eugenio Cassani. W 1951 roku zostały zaprojektowane nowe silniki chłodzone powietrzem, a w roku 1952 powstał pierwszy ciągnik z napędem na cztery koła.

W 1971[1] SAME zakupiło Lamborghini Trattori S.p.A., które zostało założone przez Ferruccio Lamborghini, także producenta samochodów Lamborghini. W 1977 r. SAME zakupiło Hürlimann, ze Szwajcarii, a następnie przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na SAME-Lamborghini-Hürlimann (SLH)[1].

SAME zakupiło Deutz-Fahr od KHD z Niemiec w 1995[1], i zmieniono nazwę korporacji na SAME Deutz-Fahr. W 2003 roku korporacja stała się głównym udziałowcem producenta silników Deutz AG.

W 2005 roku koncern SDF zakupił fabrykę kombajnów zbożowych od chorwackiego holdingu Đuro Đaković w miejscowości Županja, gdzie od roku 1982 były produkowane kombajny zbożowe na licencji Deutz-Fahr.[2]

12 lipca 2007 roku koncern SDF sprzedał Grupie CBM fabrykę ciągników w podlubelskiej Mełgwi[3].

W 2013 roku zaprezentowano nową rodzinę silników FARMotion zastępującą dotychczas produkowaną serię 1000. charakteryzuje się ona chłodzonym zewnętrznie EGR i systemem wtryskowym common rail Bosch 2000 bar. Będzie ona produkowana w fabryce grupy SDF w Ranipet, Indie[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]