SS Cotopaxi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SS Cotopaxi
Bandera

 Stany Zjednoczone

Właściciel

„The Clinchfield Navigation Company”

Dane podstawowe
Typ

masowiec trampowy

Historia
Stocznia

Great Lakes Engineering Works w Ecorse

Data budowy

1918

Data oddania do eksploatacji

1918

Dane techniczne
Wyporność

2351 t

Liczebność załogi

32

Długość całkowita (L)

77 m

Szerokość (B)

13 m

Napęd mechaniczny
Silnik

parowy

Prędkość maks.

9,5 w.

SS Cotopaxiamerykański masowiec parowy wykorzystywany jako tramp. Jego nazwa nawiązuje do słynnego ekwadorskiego stratowulkanu Cotopaxi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Statek został zbudowany w 1918 jako masowiec przez Great Lakes Engineering Works z Ecorse w stanie Michigan dla firmy „The Clinchfield Navigation Company”. Cotopaxi miał 70 m długości i 13 m szerokości. Jego napęd stanowiła maszyna parowa, a statek mógł osiągnąć prędkość 9,5 węzła (ok. 17,6 km/h).

Statek służył przez siedem lat jako tramp do przewozu różnorodnych towarów, m.in. węgla. W swój ostatni rejs Cotopaxi wypłynął 29 listopada 1925 z portu w Charleston w Karolinie Południowej do kubańskiej Hawany. Wiózł wówczas ładunek węgla. 1 grudnia załoga nadała komunikat SOS, informując iż statek doznał przechyłu podczas burzy tropikalnej i nabiera wody. Była to ostatnia nadana wiadomość. 31 grudnia Cotopaxi uznano oficjalnie za zaginiony. Podczas ostatniego rejsu załogę statku stanowiło 32 ludzi, z kapitanem W.J. Meyerem.

Ofiara Trójkąta Bermudzkiego[edytuj | edytuj kod]

Zwolennicy zjawisk paranormalnych uznali zaginięcie statku Cotopaxi za efekt nadprzyrodzonych sił działających w słynnym Trójkącie Bermudzkim, pomimo że ostatnie wezwanie z 1 grudnia 1925 mogło świadczyć, że statek wkrótce potem zatonął. Cotopaxi stał się jedną ze słynniejszych „ofiar” Trójkąta Bermudzkiego. Jego legendarne zaginięcie stało się tak popularne, że Steven Spielberg umieścił statek w swoim filmie sience-fiction Bliskie spotkania trzeciego stopnia z 1977. Cotopaxi pojawił się wówczas na Pustyni Gobi, prawdopodobnie jako efekt działania kosmitów. Jednak – jak przyznano w filmie dokumentalnym poświęconym dziełu Spielberga – wykorzystany w filmie model statku miał odmienny wygląd od oryginalnie zaginionej jednostki.

W maju 2015 zardzewiały i mocno zniszczony, ale wciąż pływający wrak odkryć miała w pobliżu Kuby tamtejsza straż wybrzeża. Jednostkę miano zidentyfikować jako SS Cotopaxi po odnalezieniu na nim dziennika pokładowego. Informację tę podał „World News Daily Report” – serwis specjalizujący się w podawaniu nieprawdziwych informacji. Żadne oficjalne źródło nie potwierdziło odnalezienia SS Cotopaxi.

W styczniu 2020 udało się zidentyfikować wrak SS Cotopaxi niedaleko wybrzeża Florydy[1][2].

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]