Saint-Louis (Senegal)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Saint-Louis
ilustracja
Państwo  Senegal
Region Saint-Louis
Zarządzający Cheikh Bamba Dièye
Wysokość 0 m n.p.m.
Populacja (2012)
• liczba ludności

183 838
Położenie na mapie Senegalu
Mapa konturowa Senegalu, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Saint-Louis”
Ziemia16°01′33″N 16°30′18″W/16,025833 -16,505000
Strona internetowa

Saint-Louis (wolof: Ndar) – miasto w północno-zachodnim Senegalu, ośrodek administracyjny regionu Saint-Louis, przy ujściu rzeki Senegal do Oceanu Atlantyckiego. Zachodnia część miasta położona jest na półwyspie Langue de Barbarie. Miasto zamieszkuje około 176 tys. osób.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto zostało założone w 1659 roku jako pierwsza francuska osada kolonialna w Afryce. Pierwotnie St. Louis leżało na wyspie na rzece Senegal, jednak w kolejnych wiekach rozrosło się i objęło swoim zasięgiem także stały ląd po obu stronach rzeki. Pod koniec XVIII wieku istniało tu tętniące życiem miasto portowe i handlowe, liczące ok. 10 tys. mieszkańców różnych ras i narodowości. W XIX wieku St. Louis było stolicą francuskich terytoriów zależnych w Afryce Zachodniej. W 1904 stolicę Francuskiej Afryki Zachodniej przeniesiono do Dakaru, jednak St. Louis pozostawało stolicą Senegalu i połączonej z nim Mauretanii. Dopiero w 1958 po upadku kolonialnej potęgi Francji w Afryce miasto straciło swoją rangę, pozostaje jednak jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych Senegalu.

W 2000 położone na wyspie zabytkowe centrum Saint-Louis wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W 2008 roku temperatura osiągnęła 46,5 stopnia Celsjusza, co jest rekordem, jeżeli chodzi o najwyższą temperaturę zanotowaną w tym mieście.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]