Sakyō Komatsu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sakyō Komatsu
Imiona i nazwisko Sakyō Komatsu
Data i miejsce urodzenia 28 stycznia 1931
Osaka
Data i miejsce śmierci 26 lipca 2011
Osaka
Narodowość Japonia japońska
Dziedzina sztuki literatura
Styl fantastyka
Ważne dzieła Zatonięcie Japonii

Sakyō Komatsu (jap. 小松左京 Komatsu Sakyō?, właśc. Minoru Komatsu 小松実 Komatsu Minoru ur. 28 stycznia 1931 w Osace; zm. 26 lipca 2011 w Osace) – japoński pisarz i scenarzysta, jeden z najbardziej znanych japońskich pisarzy science fiction, obok Kōbō Abe i Shin'ichi Hoshi.

Był absolwentem Uniwersytetu w Kioto, gdzie studiował literaturę włoską. Karierę jako pisarz rozpoczął w latach 60. XX wieku. Był swego czasu nazywany „królem japońskiej SF”. Pracował również jako dziennikarz i reporter Radia Osaka. W 1985 r. zdobył Nihon SF Taisho Award – japońską nagrodę przyznawaną pisarzom science fiction.

Jego najsłynniejszą książką jest Zatonięcie Japonii z 1973 r. (oryg. Nihon chinbotsu), zekranizowanej dwukrotnie – w 1973 oraz 2006 r. Powieść przedstawia realistyczny opis wielkiej katastrofy geologicznej – gigantycznego trzęsienia ziemi, w rezultacie którego w ciągu kilku miesięcy zagładzie ulega cały Archipelag Japoński, a mieszkańcy są ewakuowani i rozwiezieni na inne kontynenty. Opis jest tak przekonywający, że wielu czytelników uwierzyło w prawdopodobieństwo tego zjawiska, tym bardziej, że autor fikcyjne wydarzenia podbudował teorią naukową o ruchu kontynentów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]