Zatonięcie Japonii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zatonięcie Japonii
Nihon chinbotsu
okładka książki
Autor Sakyō Komatsu
Miejsce wydania Japonia Japonia
Język japoński
Data I wyd. 1973
Wydawca Kodansha International
Tematyka dramat katastroficzny
Typ utworu fantastyka
Data I wyd. polskiego 1989
Pierwszy wydawca polski Wydawnictwo Poznańskie
Przekład Mikołaj Melanowicz

Zatonięcie Japonii (jap. 日本沈没 Nihon chinbotsu?)powieść z gatunku fantastyki naukowej autorstwa Sakyō Komatsu, japońskiego pisarza i scenarzysty, jednego z najbardziej znanych japońskich pisarzy science fiction, obok Kōbō Abe i Shin'ichi Hoshi. Zatonięcie Japonii jest piątą z kolei książką tego autora, opublikowaną w 1973 r.

W powieści pisarz przedstawia "realistyczny" opis wielkiej katastrofy geologicznej – gigantycznego trzęsienia ziemi, w rezultacie którego w ciągu kilku miesięcy zagładzie ulega cały Archipelag Japoński, a mieszkańcy są ewakuowani i rozwiezieni na inne kontynenty. Opis jest tak przekonywający, że wielu czytelników uwierzyło w prawdopodobieństwo tego zjawiska, tym bardziej, że autor fikcyjne wydarzenia podbudował teorią naukową o ruchu kontynentów. Dla czytelnika interesujące są również zawarte w książce wnikliwe obserwacje z życia ówczesnej Japonii.

Powieść została dwukrotnie zekranizowana – w 1973[1] oraz 2006[2] r.

Sakyō Komatsu przy pisaniu powieści korzystał z prac naukowych wybitnych japońskich uczonych: sejsmologa Chuji Tsuboi oraz geofizyka Hitoshi Takeuchi.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]