Salamone Rossi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Salomone Rossi zw. Ebreo (ur. 19 sierpnia 1570 w Mantui, zm. 1630 w Mantui), kompozytor na dworze w Mantui, jeden z najświetniejszych przedstawicieli muzyki instrumentalnej w XVII. w.,

Jako młody człowiek, Rossi, pochodzący z żydowskiej rodziny, zasłynął jako utalentowany skrzypek. Następnie został zatrudniony (w 1587) jako nadworny muzyk w Mantui, gdzie zapisy jego działalności jako nadwornego skrzypka przetrwały do dziś.

Rossi służył na dworze Mantui 1587/1628 gdzie gościł rodziny książęce i ich wysoko cenionych gości. Do gości Rossiego należeli: Claudio Monteverdi, Giovanni Giacomo Gastoldi, Giaches de Wert i Lodovico Grossi da Viadana. Rossi tworzył modną muzykę na bankiety, wesela, spektakle teatralne i dla usług kaplicy.

Salamone Rossi zmarł prawdopodobnie w czasie inwazji austriackich żołnierzy, którzy pokonali Gonzagas i zniszczyli żydowskie getto w Mantui lub w czasie zarazy, która spustoszyła obszar miasta w którym mieszkał.

Siostra Rossiego, Madama Europa, była śpiewaczką operową, i prawdopodobnie pierwszą Żydówką pracującą zawodowo w tej dziedzinie.

Stworzył: madrygały, canzonetty, hymny i psalmy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. "Wielka Ilustrowana Encyklopedia Gutenberga"