Salomon August Andrée

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Salomon August Andrée
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

18 października 1854
Gränna

Data i miejsce śmierci

październik 1897
Wyspa Biała

Zawód, zajęcie

inżynier, fizyk, aeronauta i badacz polarny

Salomon August Andrée, znany także jako S.A. Andrée (ur. 18 października 1854 w Grännie w Szwecji, zm. w październiku 1897 na Wyspie Białej w archipelagu Svalbard) – szwedzki inżynier, fizyk, aeronauta i badacz polarny, który zginął podczas nieudanej próby zdobycia bieguna północnego balonem napełnionym wodorem.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Salomon August Andrée urodził się w miasteczku Gränna w południowej części Szwecji. W 1874 roku ukończył sztokholmski Królewski Instytut Technologii, na którym studiował inżynierię mechaniczną. Po zakończeniu studiów pracował początkowo jako inżynier, następnie w latach 1880-1882 był asystentem w Instytucie. Gdy w 1882 r. w czasie międzynarodowej akcji badawczej w rejonach polarnych Szwedzi założyli stację meteorologiczną i geofizyczną na Przylądku Thordsen na Spitsbergenie, kierowaną przez Nilsa Ekholma, Andrée odpowiadał w niej za obserwacje zjawisk elektrycznych w atmosferze[1]. Był współzałożycielem, a od 1885 r. kierownikiem wydziału technicznego i głównym inżynierem szwedzkiego urzędu patentowego. Od 1894 roku był radnym z listy partii liberalnej w sztokholmskiej radzie miejskiej. Andrée publikował w czasopismach naukowych artykuły dotyczące zjawisk elektrycznych w atmosferze, przewodzenia ciepła oraz wynalazków. Był zwolennikiem rozwoju przemysłowego i technologicznego. Wierzył, że doprowadzą one do emancypacji kobiet.

Wyprawa balonowa na biegun północny[edytuj | edytuj kod]

Pogrzeb członków wyprawy Andréego
 Główny artykuł: Wyprawa balonowa Andréego.

Sceptycyzm Adolfa Nordenskiölda co do możliwości zastosowania balonu w wyprawach polarnych sprowokował Andréego do podjęcia próby dotarcia w ten sposób do bieguna północnego. Uzyskawszy wsparcie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, króla Szwecji Oskara II oraz Alfreda Nobla po kilkuletnich przygotowaniach zorganizował w 1897 r. taką wyprawę.

Start balonu nastąpił 11 lipca 1897 r. Oprócz Andréego w skład załogi wszedł także inżynier Knut Frænkel i fotograf Nils Strindberg. Ostatnia wiadomość o wyprawie pochodziła z 16 lipca, kiedy to załoga statku wielorybniczego złapała gołębia pocztowego z listem nadanym z balonu 13 lipca o godz. 12.30 z pozycji 82°02′00″N 15°15′00″W/82,033333 -15,250000 z uspokajającą notatką zakończoną słowami "na pokładzie wszystko w porządku"[2].

Ostatni obóz wyprawy został odnaleziony dopiero 6 sierpnia 1930 przez uczestników norweskiej wyprawy na statku Bratvaag. Ciało Andréego, którego zidentyfikowano po szczegółach ubioru, odnaleziono w głębi zamarzniętego strumienia. Przyczyną śmierci było prawdopodobnie spożycie mięsa niedźwiedzia polarnego zarażonego pasożytem Trichinella; taką opinię przedstawił na podstawie swoich odkryć duński naukowiec Ernst Tryde, który wyniki swoich badań opublikował w książce De döda på Vitön (Śmierć na Białej Wyspie) wydanej w 1952 roku.

Pogrzeb Andréego i pozostałych członków wyprawy miał uroczysty charakter, wziął w nim udział król Gustaw V. Ciała polarników zostały skremowane i pochowane w Sztokholmie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej M. Kobos: "Orłem" do bieguna. listopad/grudzień 2004. [dostęp 2009-02-07].
  2. Mileska Maria Irena: Szwedzcy podróżnicy, w: "Poznaj Świat" R. XXII, nr 3 (256), marzec 1974, s. 44-45

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]