Salwiusz (biskup Amiens)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Salwiusz z Amiens

Sauve
biskup
Ilustracja
Figura św. Salwiusza w kościele św. Marcina w Villers-Pol w płn. Francji
Data i miejsce urodzenia w VI w.
okolice Amiens
(Państwo frankijskie)
Data i miejsce śmierci ok. 615
Amiens
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 28 października
(wcześniej 11 stycznia)

Salwiusz, również Salvinus, Salvus (zm. ok. 615)[1]frankijski mnich, biskup Amiens, założyciel klasztoru św. Maryi we Flandrii, który stał się podwaliną do powstania miasta Montreuil, święty Kościoła katolickiego.

Żywot[edytuj | edytuj kod]

Według Vita, Salwiusz pochodził ze szlacheckiej rodziny z okolic Amiens. Od najmłodszych lat zmierzał do życia duchowego[1]. Był czwartym[2] lub piątym z rzędu[1] biskupem diecezji Amiens (wbrew swojej woli), prawdopodobnie jako następca św. Honorata (zm. 593-600). W miejscu dzisiejszej katedry w Amiens wybudował kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła do którego przeniósł relikwie m.in. św. Firmina[1].

Przemierzając tereny diecezji Amiens, jak i poza nią, szerzył Ewangelię, życzliwość i dobro. Rozkwitało tam nowe życie duchowe a pogańskie zwyczaje i zasady zniknęły[1].

Kult[edytuj | edytuj kod]

Do 695 relikwie św. Salwiusza spoczywały w klasztorze św. Maryi (obecnie stoi tu ratusz). Nieliczna ich cząstka trafiła do Arras, przy czym zostały one utracone po 1803 roku[1].

W prezbiterium katedry Notre-Dame w Amiens (fr. Cathédrale Notre-Dame de Amiens) znajdują się cztery płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia świętego, m.in. przeniesienie relikwii św. Firmina[1].

Wspomnienie liturgiczne św. Salwiusza obchodzono najpierw w Amiens 28 października, następnie 11 stycznia (w dniu wspomnienia afrykańskiego męczennika o tym samym imieniu z którym jest mylony), by po reformie liturgicznej Kościół katolicki w nowym Martyrologium powrócił do pierwotnego dnia[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Salvius von Amiens (niem.). Ökumenisches Heiligenlexikon. [dostęp 2013-12-27].
  2. a b Salwiusz, biskup Amiens. Deon.pl. [dostęp 2013-12-27].