Firmin (biskup Amiens)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Firmin z Amiens

Fermin
biskup
męczennik
Ilustracja
Miejsce urodzenia Pompaleo
(akt. hiszp. Pamplona)
Data i miejsce śmierci w III lub VI wieku
Amiens (Pikardia)
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 25 września
Patron Pikardii, Amiens, Pampeluny

Święty Firmin (ur. w Pompaelo, zm. w III lub VI wieku w Amiens w Galii)[1] – pierwszy biskup Amiens[1], męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego.

Daty urodzin i męczeńskiej śmierci świętego nie są znane. Jedynym pewnikiem związanym z biografią św. Firmina jest fakt jego wczesnego kultu sięgającego VIII wieku i to, że późniejsze utwory literackie przysłoniły te elementy. Bezspornym pozostaje też, że żył tylko jeden biskup Amiens o imieniu Firmin.

Według późniejszej hagiografii Firmin miał być uczniem św. Cezarego. Działalność misyjną prowadził w Galii, wziął też udział w soborze orleańskim i paryskim (sobory Kościoła łacińskiego). Jest współautorem reguły zakonnej klasztorów żeńskich. Jego działalność była inspiracją dla poety Aratora, który pisał:

„Czcigodny kapłan Firmin
karmi wiernych złotymi dogmatami.
Jego chwała sięga po krańce Italii,
a jego imię jest znane szeroko poza granicami kraju.”

Miał zginąć zamordowany skrytobójczo w więzieniu przez ścięcie.

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 25 września, w Pampelunie 7 lipca[1]. W dniach 6-14 lipca pampeluńczycy świętują również Sanfermines, które zatraciło już religijny charakter i stało się świętem świeckim.

Jest patronem: miast Amiens i Pampeluna i francuskiego regionu Pikardia, dzieci, bednarzy, handlarzy winem i piekarzy. Jest orędownikiem przeciw gorączce, skurczom, chorobom reumatycznym i obrzękom oraz przeciw suszy[1].

Od imienia świętego pochodzą nazwy miejscowości we Francji: Saint-Firmin, Nempont-Saint-Firmin, Saint-Firmin-des-Bois, Saint-Firmin-des-Prés i Saint-Firmin-sur-Loire a także, pośrednio, nazwa stacji metra w Madrycie: San Fermín-Orcasur.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Firminus der Ältere (niem.). Ökumenisches Heiligenlexikon. [dostęp 2013-03-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Hugo Hoever SOCist: Żywoty świętych Pańskich. przekład Zbigniew Pniewski. Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, 1983, s. 369.
  2. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 2: D-G. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 328. ISBN 83-7097-374-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]