Samotny George

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Samotny George
Samotny George

Samotny George (ang. Lonesome George) – imię nadane ostatniemu żółwiowi słoniowemu z gatunku Chelonoidis abingdonii. Żółwie te zamieszkiwały wyspę Pinta, jedną z wysp archipelagu Galapagos. Przez kilka stuleci żółwie z wysp Galapagos były chwytane przez żeglarzy i zjadane podczas długich rejsów. W latach 50. XX wieku miejscowi rolnicy sprowadzili na te wyspy kozy; roślinność została całkowicie wyniszczona przez te zwierzęta, co w konsekwencji spowodowało masowe wymieranie żółwi.

George został znaleziony 1 grudnia 1971 przez węgierskiego biologa Józsefa Vágvölgyiego. Wiek tego żółwia szacowano na 60-90 lat, a wagę na ok. 90 kg. Przed śmiercią znajdował się on na wyspie Santa Cruz w Stacji Biologicznej Fundacji Darwina[1]. Ponieważ był to ostatni żółw z tego podgatunku lub gatunku, przez lata próbowano znaleźć samicę. Próbowano również reprodukcji z najbliższymi podgatunkami np. Chelonoidis (nigra) becki z wyspy Wolf. Jednak wtedy potomstwo George'a byłoby mieszańcami, a nie czystym podgatunkiem Chelonoidis (nigra) abingdonii. Fundacja Darwina wyznaczyła nawet nagrodę w wysokości 10 000 dolarów amerykańskich dla zoo posiadającego żółwicę z tego podgatunku. W ten sposób w zoo w Pradze został odnaleziony prawdopodobnie kolejny samiec z podgatunku Chelonoidis (nigra) abingdonii. Żółw ten został nazwany Tony. W zoo w Pradze znajduje się od 1995 roku. Wcześniej przebywał w zoo w Kolonii nad Renem, gdzie trafił w 1972 roku[2].

Samotny George zmarł 24 czerwca 2012 roku. Jego ciało zostało znalezione przez opiekuna Fausto Llerena. Przyczyna śmierci jest nieznana[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fundacja Darwina (ang.).
  2. Velenský, Petr: We Have Adopted a Giant Tortoise in Prague’s Zoo (ang.). 2005.
  3. Lonesome George, last member of species of Galápagos giant tortoise, dies (ang.). guardian.co.uk, 2012-06-24. [dostęp 2012-06-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]