Pinta (wyspa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pinta
Ilustracja
Zdjęcie satelitarne
Państwo

 Ekwador

Prowincja

 Galapagos

Akwen

Ocean Spokojny

Powierzchnia

60 km²

Najwyższy punkt

780 m n.p.m.

Populacja 
• liczba ludności


0

Położenie na mapie Galapagos
Mapa konturowa Galapagos, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Pinta”
Położenie na mapie Oceanu Spokojnego
Mapa konturowa Oceanu Spokojnego, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Pinta”
Ziemia0°36′N 90°45′W/0,600000 -90,750000

Pinta (ang. Abingdon) – wyspa wulkaniczna w archipelagu Galapagos, należącym do Ekwadoru.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Jej oficjalna ekwadorska nazwa pochodzi od karaweli uczestniczącej w wyprawie Kolumba, angielska nazwa upamiętnia hrabiego Abingdon[1].

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Pinta, jak wszystkie wyspy archipelagu, jest pochodzenia wulkanicznego. Tworzy ją wulkan tarczowy Pinta (780 m n.p.m.) – najdalej na północ wysunięty aktywny wulkan archipelagu[2]. Na wyspie występują geologicznie młode stożki i potoki lawowe[2]. Potoki lawowe w południowo-wschodniej i północnej części pochodzą najprawdopodobniej z erupcji sprzed kilku tysięcy lub kilkuset lat[2]. Ostatnia erupcja Pinty została odnotowana w 1928 roku[2].

Na wyspie nie ma miejsc dostępnych dla turystów; w jednym miejscu w pobliżu północnego przylądka wyspy dopuszczone jest nurkowanie[1].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Samotny George

Na wyspie występował lokalny podgatunek żółwia słoniowego, Chelonoidis nigra abingdoni, który wymarł na skutek niekontrolowanych polowań w XIX i na początku XX wieku. Marynarze wykorzystywali schwytane żółwie słoniowe jako zapas żywności w długich rejsach, a kozy sprowadzone na wyspę zniszczyły ich naturalne środowisko[1]. Ostatni osobnik z tego podgatunku, Samotny George, żył w ośrodku naukowo-badawczym na wyspie Santa Cruz od 1971 do 2012 roku[3].

Na Pincie prowadzony jest pilotażowy program odtworzenia środowiska naturalnego, w ramach którego do 1999 roku usunięto zdziczałe kozy, a w lecie 2010 wprowadzono na wyspę 39 wysterylizowanych żółwi[1]. Trzecia faza programu ma obejmować przywrócenie na wyspie płodnej populacji żółwi. Możliwe jest wykorzystanie w tym celu przedstawicieli innego podgatunku lub mieszańców podgatunku C. n. abingdoni, odkrytych w 2012 na zboczach wulkanu Wolf na Isabeli; żółwie te pochodzą prawdopodobnie od zwierząt przeniesionych z Pinty przez żeglarzy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Pinta. Galapagos Conservancy. [dostęp 2014-11-12]. (ang.).
  2. a b c d Global Volcanism Program. Department of Mineral Sciences. National Museum of Natural History. Smithsonian Institution: Pinta – General Information. 2018. [dostęp 2018-04-27]. (ang.).
  3. Nie żyje Samotny George, ostatni żółw z Pinta. Polskie Radio, 2012-06-25. [dostęp 2014-11-12]. (pol.).