Szkółka niedzielna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szkoła niedzielna w Chicago w 2008 roku

Szkółka niedzielna – ogólna nazwa wielu rodzajów edukacji religijnej prowadzonej w niedzielę przez różne wyznania. W wyznaniach świętujących sobotę nosi ona nazwę „szkółki sobotniej”.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa pochodzi z czasów, gdy Hannah Ball, rodowita mieszkanka High Wycombe w hrabstwie Buckinghamshire w Anglii, założyła w 1769 w mieście szkołę[1]. Jakkolwiek założenie szkółki niedzielnej wiąże się bardziej z pracą Roberta Raiksa, redaktora Gloucester Journal, który dostrzegł potrzebę ochrony dzieci ze slumsów przed wstąpieniem na złą drogę. Pierwszą szkółkę niedzielną w Londynie otwarto przy kaplicy Surrey pod kierownictwem Rowlanda Hilla. Do roku 1831 do szkółek niedzielnych w Wielkiej Brytanii co tydzień uczęszczało 1 250 000 dzieci, czyli około 25 procent populacji. W przemysłowych miastach ich działania wspierane były przez ragged schools (edukacja oraz wspieranie dzieci z ubogich rodzin), ewentualnie przez publiczne programy edukacyjne. Równocześnie szkółki niedzielne kontynuowały swą coraz bogatszą ofertę edukacyjną. Rozwijały się również inne formy, jak choćby ruch socjalistycznych szkółek niedzielnych, mający swe początki w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku.

Nauczycielami w szkółkach niedzielnych są zazwyczaj laicy, wybrani do tej pracy przez kościelną radę lub komisję, zazwyczaj ze względu na ich duże doświadczenie i wiedzę na temat Biblii. Przeważnie są to katecheci, którzy maja już doświadczenie w nauczaniu oraz dodatkowe atrybuty wymienione powyżej.

Często spotykanymi nauczycielami są również księża katoliccy oraz siostry zakonne lub protestanccy pastorzy.

Szkółki niedzielne obecnie[edytuj | edytuj kod]

Po dziś dzień istnieje wiele różnych form szkółek niedzielnych. Swoim zakresem obejmują tradycyjne metody nauczania w małych grupach, naukę opartą na Biblii, wspólne śpiewy - od klasycznych psalmów po bardziej współczesne. Szkółki niedzielne są często częścią większego programu realizowanego przez poszczególne kościoły.

W 1986 w jednej z najstarszych dzielnic Nowego Jorku – w Brooklynie, pod przewodnictwem pastora Billa Wilsona zapoczątkowano nowy rodzaj szkółki niedzielnej zwanej Sidewalk Sunday School (Metro Ministries). Z pomocą małych ciężarówek dostawczych, które mogą być zaaranżowane jako scena, "MM" docierało w teren, do parków, gdzie łatwiej można było realizować program szkółek niedzielnych.

Współcześnie Metro Ministries jest obecne w wielu głównych miastach Stanów Zjednoczonych oraz posiada oddziały w ośmiu innych państwach[2].

Sławni nauczyciele w szkółkach niedzielnych[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Robert Raikes and the Sunday School Movement. [dostęp 2007-10-26].
  2. Metro World Child [online], metroministries.org [dostęp 2017-11-26] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]