Santino Corleone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Santino „Sonny” Corleone (ur. 31 grudnia 1916, zm. 7 sierpnia 1948) – postać fikcyjna z powieści Maria Puzo Ojciec chrzestny oraz filmu Francisa Forda Coppoli o tym samym tytule.

Santino jest najstarszym synem Vita Corleone i jego żony Carmelli. Po nieudanym zamachu na jego ojca zostaje tymczasowym donem i doprowadza do wojny gangów w Nowym Jorku. W powieści przedstawiony został jako kobieciarz, zapalczywy, nieprzejednany zabójca wszystkich wrogów rodziny Corleone. Jednak jak pisze Mario Puzo, Sonny w głębi duszy miał miękkie serce - nie potrafił uderzyć kobiety, ani walczyć z bezbronnym. On też zabrał z ulicy Toma Hagena, kiedy był małym chłopcem. Został mordercą, bo po prostu musiał, takie było przeznaczenie najstarszego syna Vita Corleone. W filmie Vito wypowiada słowa wiedziałem, że to czeka Santina. Właśnie emocjonalność i impulsywność, doprowadza Sonny'ego do śmierci na autostradzie, na którą został zwabiony przez swojego szwagra, Carla Rizziego. Kiedy płacił za wjazd na autostradę, z budki celnej i sąsiednich samochodów członkowie innych rodzin otworzyli do niego ogień, w wyniku czego zginął na miejscu (mając zaledwie 31 lat).

Jego żoną była Sandra, z którą miał czworo dzieci:

  • Francescę (ur. 1937),
  • Kathryn (ur. 1937, bliźniaczka Franceski),
  • Franka (ur. 1940),
  • Santina juniora (ur. 1945).

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W rolę Sonny’ego w filmie wcielił się James Caan.

W filmie Ojciec chrzestny III nowym donem zostaje nieślubny syn Sonny’ego i jego kochanki, Lucy Mancini – Vincent Mancini-Corleone. Jest to jednak zaprzeczenie treści książki, ponieważ matka Vincenta, a zarazem kochanka Sonny’ego, po jego śmierci powiedziała Tomowi Hagenowi, że nie jest w ciąży. Poza tym w powieści wyszła za mąż za lekarza i nie miała dzieci.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]