Scho-Ka-Kola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puszka Scho-Ka-Koli
Otwarta puszka z sześcioma kawałkami czekolady

Scho-Ka-Kola − marka czekolady niemieckiej zawierającej dodatkowo kofeinę z kawy i orzeszków kola. Czekolada ta jest dzielona na kawałki o kształcie trójkąta i sprzedawana w okrągłych metalowych puszkach, których kształt niewiele zmienił się od czasu wprowadzenia jej na rynek w 1936 roku. Każde okrągłe pudełko zawiera 100 g czekolady w postaci 16 kostek, z których każda zawiera 12,5 mg kofeiny. Cztery kostki zawierają więc 50 mg kofeiny.

Składniki: kakao (58%), cukier, masło kakaowe, kawa (2,6%), pełne mleko w proszku, orzeszki kola (1.6%), lecytyna sojowa (częściowo zhydrolizowana) – E322 (emulgator), polirycynoleinian poliglicerolu – E 476 (emulgator) i aromat. Może zawierać śladowe ilości orzechów laskowych, migdałów i glutenu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Scho-Ka-Kola została wytworzona przez firmę Hildebrand, Kakao- und Schokoladenfabrik GmbH w 1935 i została wprowadzona na rynek z okazji Igrzysk Olimpijskich w Berlinie jako "Czekolada Sportowa"[1]. Podczas II wojny światowej nazywana "Czekoladą Lotniczą" lub "Czekoladą pilotów", gdyż była na wyposażeniu racji Luftwaffe[potrzebny przypis]. Po zakończeniu wojny, podczas okupacji Niemiec, jej dystrybucję prowadzili alianci.

W 1969 roku dr Hans Imhoff przejął fabrykę i odkupił również Stollwerck AG od Deutsche Bank celem dystrybucji swoich wyrobów. W dniu 1 lipca 2005 roku, Genuport Trade AG przejął wszystkie marki i prawa do dystrybucji produktu. Obecnie jest on produkowany w Berlinie i jest dostępny na terenie Niemiec i w niektórych specjalnych sklepach internetowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Homepage english, www.scho-ka-kola.de [dostęp 2017-11-15] (niem.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Albrecht Wacker: Snajper na froncie wschodnim. Kraków: Wydawnictwo EGIS Sp z o.o., 2008, s. 261. ISBN 978-83-7396-671-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]