Schronisko w Podlesiu koło Rabsztyna Pierwsze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Schronisko w Podlesiu koło Rabsztyna Pierwsze
Plan jaskini
Plan jaskini
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Położenie

Podlesie, Pazurek Drugi

Właściciel

prywatny

Długość

7 m

Głębokość

0 m

Deniwelacja

3 m

Wysokość otworów

410 m n.p.m.

Ekspozycja otworów

ku N, SSW

Kod

J.Olk.I-07.75

Położenie na mapie gminy Olkusz
Mapa konturowa gminy Olkusz, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Schronisko w Podlesiu koło Rabsztyna Pierwsze”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Schronisko w Podlesiu koło Rabsztyna Pierwsze”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Schronisko w Podlesiu koło Rabsztyna Pierwsze”
Położenie na mapie powiatu olkuskiego
Mapa konturowa powiatu olkuskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Schronisko w Podlesiu koło Rabsztyna Pierwsze”
Ziemia50°19′22″N 19°37′47″E/50,322750 19,629750
Strona internetowa

Schronisko w Podlesiu koło Rabsztyna Pierwszeschronisko w skale Pazurek Drugi na Wyżynie Olkuskiej wchodzącej w skład Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[1]. Znajduje się we wsi Podlesie, w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Olkusz[2].

Opis obiektu[edytuj | edytuj kod]

O północną ścianę skały Pazurek Drugi jest oparty olbrzymi głaz. Schronisko znajduje się pomiędzy tym głazem i ścianą Pazurka II. Ma poziome dno o szerokości od 0,5 do 1,5 m i otwory na obydwu końcach. Wysokość schroniska wynosi około 7 m i możliwe jest przez zapieraczkę podejście do góry[1].

Schronisko powstało w późnojurajskich wapieniach skalistych. Jest widne i przewiewne. W ścianach są liczne wżery erozyjne. Namulisko piaszczysto-próchniczne z domieszką drobnego gruzu wapiennego. Na ścianach rozwijają się mchy i porosty, wewnątrz obserwowano pajęczaki i motyle[1].

Schronisko było znane od dawna. Po raz pierwszy zinwentaryzował go Kazimierz Kowalski w 1948 r. Jego dokumentacje opracowano w 1990 roku dla Zarządu Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych woj. katowickiego. Plan opracował M. Szelerewicz[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Andrzej Górny, Schronisko w Podlesiu koło Rabsztyna Pierwsze, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2021-06-05].
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 2021-05-27].