Przejdź do zawartości

Scottish Aviation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Scottish Aviation
Ilustracja
Fabryka na lotnisku w Prestwick należąca dawniej do Scottish Aviation
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Szkocja

Siedziba

Prestwick

Data założenia

1935

Data likwidacji

1977

brak współrzędnych
Scottish Aviation Bulldog
Scottish Aviation Twin Pioneer
Scamp

Scottish Aviation – dawna brytyjska wytwórnia lotnicza z siedzibą na terenie lotniska Prestwick Airfield, w Prestwick, w Szkocji[1] działająca w latach 1935–1977.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo wywodzi się ze szkoły lotniczej założonej w 1933 roku przez Davida McIntyre'a. W 1935 roku McIntyre wraz z Douglasem Douglasem-Hamiltonem założyli spółkę Scottish College of Aviation, która rok później przyjęła nazwę Scottish Aviation, kontynuując działalność szkoleniową. Podczas II wojny światowej przedsiębiorstwo wykonywało naprawy i modyfikacje samolotów dla Royal Air Force. W okresie tym przebudowywane były tu samoloty Consolidated Liberator oraz łodzie latające Short Sunderland. Serwisowano tu też myśliwce Supermarine Spitfire i Hawker Hurricane[1].

Po wojnie spółka opracowała samoloty krótkiego startu i lądowania Pioneer i Twin Pioneer. W latach 60. przeprowadzała modernizację stacjonujących w Europie samolotów Royal Canadian Air Force, m.in. myśliwców Canadair CF-104 Starfighter[1].

W 1969 roku Scottish Aviation przejęło od zbankrutowanej wytwórni Beagle Aircraft Company prawa do produkcji samolotu szkolno-treningowego Bulldog i realizacji zamówienia złożonego na te samoloty przez szwedzkie siły powietrzne. Rok później w podobnych okolicznościach spółka nabyła prawa do produkcji lekkiego samolotu pasażerskiego Jetstream, opracowanego przez upadające zakłady Handley Page[1].

W 1977 roku spółka została włączona do nowo powstałego państwowego przedsiębiorstwa British Aerospace[1].

Scamp[edytuj | edytuj kod]

W połowie lat 60. XX wieku Scottish Aviation wykroczyło poza swój dotychczasowy obszar działania, angażując się w projekt niewielkiego samochodu osobowego o napędzie elektrycznym. W 1965 roku przedstawiony został mikrosamochód o nazwie Scamp, który docelowo miał trafić do seryjnej produkcji w 1967 roku[2]. Zastosowana w pojeździe technologia okazała się jednak zbyt niedopracowana i awaryjna[2], a brakowało także pewności co do finansowej opłacalności projektu[2]. W rezutltacie w Prestwick między 1964 a 1966 rokiem zbudowano 12 sztuk[3], a Scamp nie trafił do produkcji seryjnej[2].

Pojazdy[edytuj | edytuj kod]

Samoloty[edytuj | edytuj kod]

Samochody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Scottish Aviation. BAE Systems. [dostęp 2019-01-19]. (ang.).
  2. a b c d Scotland’s forgotten car: the Scamp. [dostęp 2022-01-10]. (ang.).
  3. Influential EVs: A look at how far the electric vehicle has come. [dostęp 2022-01-10]. (ang.).