Port lotniczy Glasgow-Prestwick

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Port lotniczy Glasgow-Prestwick
Glasgow Prestwick International Airport
Port lotniczy Glasgow-Prestwick
Państwo  Wielka Brytania
Miejscowość Glasgow
Typ cywilne
Rok otwarcia 1934
Kod IATA PIK
Kod ICAO EGPK
Wysokość 20 m n.p.m.
Statystyki ruchu (2013), [[1] źródło]
Liczba pasażerów 1 145 836
Liczba operacji 24 305
Drogi startowe
Kierunek 03/21: asfaltobeton, 1829 × 45 m
Kierunek 13/31: asfaltobeton, 2987 × 46 m
Położenie na mapie South Ayrshire
Mapa lokalizacyjna South Ayrshire
PIK
PIK
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
PIK
PIK
Ziemia 55°30′34″N 4°35′12″W/55,509444 -4,586667
Strona internetowa

Port lotniczy Glasgow-Prestwick (ang.: Glasgow Prestwick International Airport, kod IATA: PIK, kod ICAO: EGPK) – międzynarodowe lotnisko obsługujące tanie linie lotnicze, położone w Prestwick, 46 km od centrum Glasgow.

Obsługując 2,3 mln pasażerów w 2006, jest to drugi najruchliwszy port lotniczy miasta po leżącym bliżej centrum porcie lotniczym Glasgow (ang.: Glasgow International Airport, kod IATA: GLA, kod ICAO: EGPF), który obsługuje zarówno tradycyjne jak i tanie linie lotnicze, w tym loty transatlantyckie, i znacznie większy ruch lotniczy (8,8 mln pasażerów w 2006).[potrzebny przypis]

Dojazd z i do centrum Glasgow zapewnia połączenie kolejowe (przystanek Prestwick International Airport, czas podróży ok. 45 minut, pociągi kursują w dni robocze co pół godziny, w dni wolne co godzinę, w nocy brak połączeń) oraz kilka linii autobusowych kursujących również w nocy. Pasażerowie z ważnymi rezerwacjami na lot otrzymują 50% zniżki na dojazd z i do jakiejkolwiek stacji kolejowej na terenie Szkocji (należy przedstawić wydrukowane potwierdzenie rezerwacji lotu konduktorowi lub w kasie kolejowej).

Przy terminalu znajduje się krótko- i długoterminowy parking samochodowy, w obrębie terminalu liczne punkty handlowe i gastronomiczne.

Linie lotnicze i kierunki lotów[edytuj]

  • Ryanair (Alicante, Barcelona-El Prat, Faro [sezonowo], Fuerteventura, Gran Canaria, Ibiza [sezonowo], Korfu [sezonowo], Lanzarote, Malaga, Malta [sezonowo], Murcja [sezonowo], Palma de Mallorca [sezonowo], Piza [sezonowo], Rzym-Ciampino [sezonowo], Teneryfa-Południe)

Cargo[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]