Port lotniczy Glasgow-Prestwick

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Port lotniczy Glasgow-Prestwick
Glasgow Prestwick International Airport
Port lotniczy Glasgow-Prestwick
Państwo  Wielka Brytania
Miejscowość Glasgow
Typ cywilne
Rok otwarcia 1934
Kod IATA PIK
Kod ICAO EGPK
Wysokość 20 m n.p.m.
Statystyki ruchu (2013), [[1] źródło]
Liczba pasażerów 1 145 836
Liczba operacji 24 305
Drogi startowe
Kierunek 03/21: asfaltobeton, 1829 × 45 m
Kierunek 13/31: asfaltobeton, 2987 × 46 m
Położenie na mapie South Ayrshire
Mapa lokalizacyjna South Ayrshire
PIK
PIK
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
PIK
PIK
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
PIK
PIK
Ziemia 55°30′34″N 4°35′12″W/55,509444 -4,586667
Strona internetowa

Port lotniczy Glasgow-Prestwick (ang.: Glasgow Prestwick International Airport, kod IATA: PIK, kod ICAO: EGPK) – międzynarodowe lotnisko obsługujące tanie linie lotnicze, położone w Prestwick, 46 km od centrum Glasgow.

Obsługując 2,3 mln pasażerów w 2006, jest to drugi najruchliwszy port lotniczy miasta po leżącym bliżej centrum porcie lotniczym Glasgow (ang.: Glasgow International Airport, kod IATA: GLA, kod ICAO: EGPF), który obsługuje zarówno tradycyjne jak i tanie linie lotnicze, w tym loty transatlantyckie, i znacznie większy ruch lotniczy (8,8 mln pasażerów w 2006).[potrzebny przypis]

Dojazd z i do centrum Glasgow zapewnia połączenie kolejowe (przystanek Prestwick International Airport, czas podróży ok. 45 minut, pociągi kursują w dni robocze co pół godziny, w dni wolne co godzinę, w nocy brak połączeń) oraz kilka linii autobusowych kursujących również w nocy. Pasażerowie z ważnymi rezerwacjami na lot otrzymują 50% zniżki na dojazd z i do jakiejkolwiek stacji kolejowej na terenie Szkocji (należy przedstawić wydrukowane potwierdzenie rezerwacji lotu konduktorowi lub w kasie kolejowej).

Przy terminalu znajduje się krótko- i długoterminowy parking samochodowy, w obrębie terminalu liczne punkty handlowe i gastronomiczne.

Linie lotnicze i kierunki lotów[edytuj]

  • Ryanair (Korfu (sezonowo), Alicante, Barcelona, Fuerteventura, Gran Canaria, Ibiza (sezonowo), Lanzarote, Malaga, Murcja (sezonowo), Palma de Mallorca (sezonowo), Reus (sezonowo), Teneryfa - Południe, Malta, Faro, Piza (sezonowo), Rzym - Ciampino (sezonowo))

Cargo[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]