Sebastiano Serlio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fasada kościoła - rys. z traktatu Serlia (1537)

Sebastiano Serlio (ur. 6 września 1475 w Bolonii, zm. ok. 1554 w Fontainebleau) – włoski architekt, malarz i teoretyk architektury epoki manieryzmu.

W 1514 roku Serlio wyjechał do Rzymu, gdzie studiował architekturę pod kierunkiem Baldassare Peruzziego, jednego z inicjatorów manieryzmu w architekturze. W 1527 roku uciekł do Wenecji, gdzie pozostał do 1540 roku, kiedy król francji Franciszek I Walezjusz zatrudnił go jako konsultanta przy budowie pałacu w Fontainebleau. Jednakże tylko dwie struktury można przypisać Serliowi: wejście do Fontainebleau i zamek Ancy-le-Franc, rozpoczęty w 1546.

Autor traktatu architektonicznego w siedmiu księgach i ósmej nieskończonej, mającego wielki wpływ na architekturę europejską, w tym szczególnie Francji i Polski. Traktat obejmował zagadnienia geometrii, perspektywy, ogólnych reguł architektonicznych, architektury antycznej oraz zabudowy mieszkaniowej, wojskowej i sakralnej. Serlio bardzo dokładnie opracował zagadnienie dotyczące kształtowania otworu w ścianie. Zasłynął głównie z projektów okien i portali, lecz również projektował wzory stropów, fryzów oraz ornamentykę.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]