Przejdź do zawartości

Sembrancher

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sembrancher
ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Szwajcaria

Kanton

Valais

Okręg

Entremont

BFS Nummer

6035

Powierzchnia

17,68 km²

Wysokość

717 m n.p.m.

Populacja (31 grudnia 2021)
• liczba ludności
• gęstość


1 058[1]
60 os./km²

Nr kierunkowy

027

Kod pocztowy

19,33

Tablice rejestracyjne

VS

Plan Sembrancher
Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa konturowa Szwajcarii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Sembrancher”
Ziemia46°04′30″N 7°08′42″E/46,075000 7,145000
Strona internetowa

Sembrancher (hist. Sankt Brancher, Sankt Branschier) – miejscowość i gmina (commune) w południowej Szwajcarii, w kantonie Valais, siedziba administracyjna okręgu (district) Entremont. Obejmuje, oprócz samego Sembrancher, również miejscowości Chamoille i La Garde. Powierzchnia gminy wynosi 17,68 km².

Geografia

[edytuj | edytuj kod]

Gmina położona jest nad rzeką Dranse, na wysokości 717 m n.p.m., w miejscu w którym powstaje ona z połączenia Dranse d’Entremont i Dranse de Bagnes. Leży przy ważnym szlaku komunikacyjnym z doliny Rodanu przez Wielką Przełęcz Św. Bernarda do doliny Padu.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

W rejonie Sembrancher człowiek funkcjonował już przez 6000 lat. Świadczą o tym odkrycia grobów z epoki neolitu z okresu ok. 4000 lat p.n.e. i odnalezione pozostałości spalonych konstrukcji drewnianych ze środkowego brązu, ok. 1500 lat p.n.e. Najstarszym dokumentem pisanym wymieniającym miejscowość jest bulla papieża Aleksandra III z 1177 r., która umieszcza Sembrancher wśród majętności zakonników św. Bernarda.

Sembrancher leżał przy historycznym szlaku Via Francigena, którym zmierzali pielgrzymi aż z Wysp Brytyjskich do Rzymu. Później szlak ten nazwano „Drogą Napoleona” (fr. Chemin de Napoléon) – na pamiątkę słynnego przemarszu armii napoleońskiej do Italii przez Wielką Przełęcz Św. Bernarda w maju 1800 r.

Świadom znaczenia tego miejsca hrabia Sabaudii Amadeusz IV już w 1239 r. nadał wsi prawa miejskie i uczynił z Sembrancher jedno z najstarszych miast dolnej części Valais. Miasto otrzymało prawa organizowania licznych targów i jarmarków oraz najbardziej intratne specyficzne prawo składu (fr. droit de souste); wszystkie towary w tranzycie przez miasto musiały przechodzić za pośrednictwem jego mieszkańców. Miastem zarządzał syndyk wraz z Radą Miejską. Wkrótce stało się ono znaczącym ośrodkiem administracyjnym i siedzibą kasztelanii Entremont i Saxon.

Od średniowiecza, gdy nabrał rozmachu szlak przez Wielką Przełęcz Św. Bernarda, mieszkańcy wsi byli zawołanymi mulnikami, którzy zapewniali ludziom i towarom transport przez przełęcz.

Sembrancher był również wsią pasterską, podstawą utrzymania był wypas krów na należących do wsi halach: La Lettaz, Champlong, Le Tronc, Le Larzey, Les Ars. Na pamiątkę co roku, w sobotę wypadającą najbliżej 21 września, organizowane są we wsi obchody zejścia bydła z gór (fr. La Désalpe) z korowodem, pokazami dawnych rzemiosł, degustacją potraw regionalnych itp. Obecnie wypas krów jest częściowo zastępowany wypasem owiec.

Demografia

[edytuj | edytuj kod]

W Sembrancher mieszka 1 058 osób[1]. W 2021 roku 19,2% populacji gminy stanowiły osoby urodzone poza Szwajcarią[1].

Transport

[edytuj | edytuj kod]

Przez teren gminy przebiegają drogi główne nr 21 i nr 205.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Bundesamt für Statistik, Ständige Wohnbevölkerung nach Staatsangehörigkeitskategorie, Geschlecht und Gemeinde, definitive Jahresergebnisse, 2020 - 2020 | Tabelle [online], Bundesamt für Statistik, 1 września 2021 [dostęp 2022-05-16] (niem.).