Sept Îles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sept Îles
Kontynent Europa
Państwo  Francja
Akwen Ocean Atlantycki
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Sept Îles”
48°53′N 3°28′W/48,883333 -3,466667

Sept Îles (bretoński: Jentilez) – archipelag u wybrzeża Bretanii, należący do Francji, w gminie Perros-Guirec, departamencie Côtes-d’Armor

Położenie Sept Îles na mapie Francji
Widok na archipelag z Perros-Guirec
Kolonia głuptaków

Rezerwat ornitologiczny[edytuj | edytuj kod]

W odległości paru mil morskich od lądu rozciąga się Archipelag 7 wysp (L’Archipel des Sept-Îles), najważniejszy rezerwat ornitologiczny we Francji. Nazwa archipelagu sugeruje, że archipelag złożony jest z siedmiu wysp, podczas gdy w rzeczywistości archipelag tworzy 5 głównych wysp i liczne skały wystające poza poziom wody. Błąd w nazewnictwie spowodowany jest nieprawidłową interpretacją dawnej bretońskiej nazwy Sentiles, która przez administrację francuską została zastąpiona nazwą Sept Îles (Siedem Wysp). Główne wyspy archipelagu to:

  • Île Bono (Enez Bonno) – największa z wysp
  • Île Plate (Enez Plat)
  • Île aux Moines (Enez ar Breur ou Jentilez) – udostępniona do zwiedzania
  • Malban (Melbann)
  • Rouzic (Riouzig) – największe siedlisko ptactwa wodnego

Liczne przewodniki turystyczne próbują udowodnić istnienie siedmiu wysp podając nazewnictwo pozostałych małych wysepek. Wśród nich wymieniają:

  • Le Cerf (ar Zerr)
  • Les Costans (Kostann)

Dodatkowo wspominane są również nazwy innych okolicznych skał:

  • Île aux Rats (Enez ar Razhed)
  • ar Moudennoù

Duża wyspa Île Tomé (L'île de Taveeg) usytuowana znacznie bliżej wybrzeża nie jest częścią archipelagu.

Wyspy o łącznej powierzchni 40 ha zamieszkuje 27 różnych gatunków ptaków, z czego 13 gatunków to ptactwo typowo morskie. Swoje miejsca lęgowe znalazły tutaj m.in. markaczka średnia, głuptak, kormoran czubaty, alka i wiele innych ptaków w łącznej ilości przekraczającej 23000 par. Spośród innych gatunków zwierząt zamieszkujących wody archipelagu ciekawostkę stanowią szare foki. Szacuje się, że ich łączna liczba nie przekracza 30 sztuk, jednak ich obserwacja jest utrudniona ze względu na sporadyczne występowanie. W okresie od lutego do listopada z miejscowości Perros-Guirec do Archipelagu Siedmiu Wysp pływa statek wycieczkowy. Oprócz rejsu spacerowego i obserwacji ptaków, dodatkową atrakcję stanowi zwiedzanie latarni morskiej i fortu Vauban położonego na wyspie Ile aux Moines.

Fort Vauban (Fort des Sept-Îles)[edytuj | edytuj kod]

Le fort.jpg

Fort Vauban jest twierdzą obronną zbudowaną w 1720 roku przez sir Garengeau twórcy fortyfikacji obronnych miasta Saint-Malo, który był uczniem wybitnego francuskiego inżyniera wojskowego, eksperta do budowania i zdobywania twierdz, Sebastiana Vaubana. Fort został wybudowany na żądanie Ludwika XIV, aby ochraniać wybrzeże przed piratami, którzy intensywnie wykorzystywali te miejsca do swego schronienia i uniemożliwić obcym jednostkom wpłynięcie do zatoki Saint-Brieuc oraz Morlaix. Fort osiągnął swoją pełną zdolność obronną w 1740 roku, a jego budowa została ostatecznie zakończona w 1746 roku przez francuskiego inżyniera Jean-Baptiste Joseph Parrocel, członka słynnej rodziny malarzy Parrocel, których obrazy ozdabiają L´Hôtel Royal des Invalides w Paryżu. W czasie drugiej wojny światowej fort był wykorzystywany przez hitlerowców. Na kilka dni przed odwrotem i wyzwoleniem Niemcy wysadzili go w powietrze, stąd też dzisiejsze pozostałości nie odzwierciedlają w całości jego pierwotnej potęgi.

Latarnia Siedmiu Wysp (Phare des Sept Îles)[edytuj | edytuj kod]

Le phare 7 Îles.jpg

Latarnia Siedmiu Wysp położona jest blisko ruin XVII-wiecznego fortu Vauban. Pierwsza latarnia powstała tutaj w 1835 roku. W 1854 roku latarnia została podniesiona o 5 metrów i przebudowana przez co zyskała kształt wieży o podstawie kwadratu. 4 kwietnia 1944 roku, na kilka dni przed wyzwoleniem, latarnia została wysadzona w powietrze przez wycofujących się okupantów niemieckich. Jej rekonstrukcja rozpoczęła się w 1949 roku i trwała trzy lata. W 1957 roku latarnia została zelektryfikowana, a do produkcji energii elektrycznej potrzebnej do zasilania latarni wykorzystano siłę wiatru. Do dnia dzisiejszego jej generator prądotwórczy jest generatorem o największej mocy spośród wszystkich generatorów wykorzystywanych w latarniach we Francji. Ciekawostką jest fakt, iż do 2007 roku latarnia była nieustannie obsługiwana przez latarnika. Obecnie działa w pełni automatycznie nadając światło białe w cyklu trzy błyski z przerwami co 15 sekund. Światło latarni widoczne jest w zasięgu do 44 km.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]