Seret (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Seret
Ilustracja
Cerkiew pw. Trójcy Świętej
Herb
Herb
Państwo  Rumunia
Okręg Suczawa
Mer Adrian Popoiu
Powierzchnia 43,40 km²
Populacja 
• liczba ludności
• gęstość

9358
215 os./km²
Położenie na mapie okręgu Suczawa
Mapa lokalizacyjna okręgu Suczawa
Seret
Seret
Położenie na mapie Rumunii
Mapa lokalizacyjna Rumunii
Seret
Seret
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Seret
Seret
Ziemia 47°57′N 26°06′E/47,950000 26,100000
Strona internetowa
Portal Portal Rumunia
Bukowina

Seret (rum. Siret) – jedno z najstarszych miast na Bukowinie, leży na terytorium obecnej Rumunii, przy granicy z Ukrainą, nad rzeką Seret.

Istniejące już wcześniej miasto (założone za panowania króla Polski i Węgier Ludwika Węgierskiego) było jednym z ważniejszych ośrodków rodzącego się w drugiej połowie XIV w. państwa mołdawskiego – tutaj znajdowała się rezydencja hospodara Piotra Muszata, a także siedziba pierwszej diecezji kościoła katolickiego dla Mołdawii, powstałej w 1370 (pierwszym biskupem był Andrzej Jastrzębiec). Diecezja ta podlegała w różnych okresach archidiecezji lwowskiej bądź bezpośrednio Rzymowi. Na początku XV wieku jednak upadła.

Z okresu świetności Seretu pochodzi cerkiew pw. Trójcy Świętej, która jest jednym z najstarszych kamiennych zabytków sakralnych Mołdawii, zbudowana zapewne właśnie przez Piotra Muszata. Świątynia ta – stanowiąca punkt wyjściowy architektury w stylu mołdawskim – nawiązuje do architektury bizantyjskiej, a z zewnątrz dekorowana jest kolorową ceramiką.

Linki zewnętrzne[edytuj]