Sherlock Holmes (serial telewizyjny 2013)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sherlock Holmes
Шерлок Холмс
(Szerłok Chołms)
Gatunek detektywistyczny
Kraj produkcji  Rosja
Oryginalny język rosyjski
Twórcy Ruben Diszdiszian
(na podstawie twórczości Arthura Conana Doyle’a
Główne role Igor Pietrienko
Andriej Panin
Liczba odcinków 16
Liczba serii 1
Produkcja
Produkcja Central Partnership
Reżyseria Andriej Kawun
Scenariusz Andriej Kawun
Leonid Porochnia
Oleg Pogodin
Muzyka Gary Miller
Czas trwania odcinka 50 min
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji  Rosja
Data premiery 18 listopada 2013
Stacja telewizyjna Rosja Rossija 1
Pierwsza emisja 18 listopada 2013 – 28 listopada 2013
Format obrazu HDTV
Strona internetowa

Sherlock Holmes (ros. Шерлок Холмс, Szerłok Chołms) – rosyjski serial telewizyjny inspirowany twórczością Arthura Conana Doyle’a. Składa się z ośmiu opowieści, z których każda podzielona jest na dwa odcinki[1]. Opowieści różnią się tematyką – od kryminału, poprzez thriller polityczny, po romans.

Premiera serialu zapowiedziana była na jesień 2013 roku[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu osadzona jest w XIX-wiecznej Anglii. 27-letni Sherlock Holmes poznaje doktora Johna Watsona – doświadczonego lekarza, który wrócił z wojny w Afganistanie. W celu zaoszczędzenia pieniędzy, decydują się wspólnie wynająć mieszkanie.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze informacje o nowym rosyjskim serialu o Holmesie pojawiły się w 2009 roku, niedługo po premierze Sherlocka Holmesa Guya Ritchiego, jednak ze względu na problemy ze znalezieniem reżysera i skompletowaniem obsady produkcja serialu oficjalnie rozpoczęła się dopiero w 2011 roku. Pierwotnie reżyserem miał zostać Oleg Pogodin[3], ostatecznie jednak wybór padł na znanego z Kandaharu Andrieja Kawuna[4]. Rolę Holmesa otrzymał Igor Pietrienko, Watsona Andriej Panin, pani Hudson Ingeborga Dapkūnaitė, a inspektora Lestrade’a Michaił Bojarski.

Pod wpływem filmu Ritchiego, w serialu większe niż w książkach znaczenie będzie miała Irene Adler (Lanka Grju[5]) – jej relacje z Holmesem będą jednym z głównych wątków produkcji. Kawun zdradził, że oryginalne historie Doyle’a służyć mają tylko za punkt wyjściowy dla fabuły, zaś scenariusze poszczególnych opowieści napisane zostały od podstaw. Scenariusz zakłada, że opisywane przez Watsona historie zostają przezeń podkolorowane, zaś w późniejszym czasie stara się on dopasować rzeczywistość do swoich fantazji. Tym sposobem słynna fajka Holmesa zastąpiona została przez papierosy, a Watson podkochuje się w pani Hudson, zaś Mary Morstan (żona Watsona w książkach) to tylko wymysł jego wyobraźni.

Wszystkie scenerie wiktoriańskiej Anglii zrealizowano w Rosji, zdjęcia realizowano w okolicach Sankt Petersburga – w Wyborgu, Puszkinie, Gatczynie, Iwangorodzie i Kronsztadzie. Trwający 161 dni okres zdjęciowy rozpoczął się we wrześniu 2011 roku, a zakończył w maju 2012. Andriej Panin zmarł w marcu 2013 roku, nie zdążywszy dokonać nagrań w studiu dźwiękowym, co zrodziło podejrzenia, że Watson będzie przemawiał głosem innego aktora.

Szacuje się, że Sherlock Holmes jest najdroższym wyprodukowanym jak dotąd serialem w historii rosyjskiej telewizji. Specjalnie dla jego potrzeb odwzorowano realia wiktoriańskiej Anglii, w tym m.in. poruszające się po ulicach dorożki i omnibusy.

Twórcy zapowiadają, że serial nie jest remakiem radzieckiej serii Przygody Sherlocka Holmesa i doktora Watsona z Wasilijem Liwanowem i Witalijem Sołominem w rolach Holmesa i Watsona.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]