Shimei Futabatei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Shimei Futabatei
二葉亭四迷
Shimei Futabatei.jpg
Data i miejsce urodzenia 4 kwietnia 1864[1]
w Edo (Tokio)
Data i miejsce śmierci 10 maja 1909
w Zatoce Bengalskiej
Narodowość japońska
Dziedzina sztuki literatura
Ważne dzieła Ukigumo
Sono Omokage
Heibon

Shimei Futabatei (jap. 二葉亭四迷 Futabatei Shimei?, właśc. Tatsunosuke Hasegawa ur. 4 kwietnia 1864 w Edo (obecnie Tokio), zm. 10 maja 1909 w Zatoce Bengalskiej)[2]japoński pisarz i tłumacz literatury, współzałożyciel Towarzystwa Japońsko-Polskiego[3].

Życiorys[edytuj kod]

Urodził się w arystokratycznej rodzinie o samurajskich tradycjach. W latach 1881–1886 studiował w Tokijskiej Szkole Języków Obcych (jap. 東京外国語学校?, Tōkyō Gaikokugo Gakkō), na wydziale filologii rosyjskiej, gdzie szczególnie zafascynowała go twórczość rosyjskich klasyków.

W 1887 roku wydał swoje najważniejsze dzieło, które wywarło duży wpływ na późniejszą prozę tego kraju, wprowadzając nowy styl literacki, polegający na pisaniu językiem zbliżonym do mówionego, tzw. genbun-itchi (jap. 言文一致?)[4]. Była nim książka Ukigumo (Płynące chmury), powszechnie uznawana za pierwszą, nowoczesną powieść japońską[3][4].

Przez następne dziesięć lat nie napisał żadnej książki. W latach 1889-1897 pracował jako tłumacz prasy z języków angielskiego i rosyjskiego dla rządowego biura wydawnictw oficjalnych.

W 1898 roku rozpoczął pracę jako wykładowca języka rosyjskiego na swoim macierzystym uniwersytecie, będąc jednocześnie tłumaczem dla agencji rządowych[2]. W roku 1902 wyjechał do Azji kontynentalnej, przebywając w Chinach i Rosji. Po powrocie do Japonii w 1903 roku, rozpoczął pracę jako korespondent dziennika Asahi Shimbun w Tokio.

W 1906 roku zaprzyjaźnił się z przebywającym w Japonii Bronisławem Piłsudskim (starszym bratem Józefa Piłsudskiego), który po odbyciu kary zesłania poświęcił się badaniu kultury Ajnów, a po wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej przybył do Japonii.

W ciągu następnych miesięcy ich znajomości, Futabatei roztoczył nad Piłsudskim opiekę, umożliwił mu poznanie kilku ważnych osobistości m.in. ministra spraw zagranicznych i dwukrotnego premiera Cesarstwa Japonii Shigenobu Ōkumy, czy Taisuke Itagakiego, jednego z głównych działaczy japońskiego Ruchu Na Rzecz Wolności i Praw Człowieka (Jiyū-minken-undō). W wyniku ich przyjaźni i wspólnej inicjatywy powstało Towarzystwo Japońsko-Polskie, w ramach którego oddali się obaj pracy przy wymianie kulturalnej (przede wszystkim literackiej) pomiędzy oboma krajami[3].

W tym okresie powstały jego dwie inne książki: Sono Omokage (1906) i Heibon (1907). W 1908 roku podjął się zadania korespondenta prasowego w Petersburgu. Nigdy już nie wrócił do Japonii. Zmarł na gruźlicę, na statku w Zatoce Bengalskiej, podczas podróży powrotnej do kraju[4].

Przypisy

  1. Shimei Futabatei, Marleigh Grayer Ryan: Japan's first modern novel, Ukigumo of Futabatei Shimei, str. 3, Center for Japanese Studies, University of Michigan, 1990, ​ISBN 0-939512-44-0
  2. a b Encyklopedia Britannica: Futabatei Shimei (ang.). britannica.com. [dostęp 2011-03-22].
  3. a b c Ambasada Japonii w Polsce: Wybrane epizody w historii stosunków japońsko-polskich (pol.). pl.emb-japan.go.jp. [dostęp 2011-03-22].
  4. a b c Portraits of Modern Japanese Historical Figures: Futabatei, Shimei (1864–1909) (ang.). www.ndl.go.jp. [dostęp 2011-03-22].

Linki zewnętrzne[edytuj kod]