Siemieński Hrabia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Siemieński Hrabiapolski herb hrabiowski, odmiana herbu Dąbrowa, nadany w Galicji.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Opis zgodnie z klasycznymi regułami blazonowania:

Tarcza dzielona w krzyż z polem sercowym. W polach I i IV, czerwonych, w zwrocie heraldycznym rycerz w zbroi srebrnej, z otwartą przyłbicą, wąsy czarne, w prawicy miecz wzniesiony do cięcia, w lewicy głowa z wąsami czarnymi, trzymana za włosy czarne, z odciętej szyi cieknąca krew; w polach II i III srebrnych sztandar błękitny ze skrajem złotym na takimż drzewcu o grocie srebrnym w prawy skos; w polu sercowym herb Dąbrowa. Nad tarczą korona hrabiowska, nad którą trzy hełmy z klejnotami: I skrzydło orle czarne przeszyte strzałą naturalną w lewo skos; II pół rycerza jak w tarczy; III sztandar w słup jak na tarczy. Labry I błękitne, z prawej podbite srebrem, z lewej złotem; II czerwone podbite srebrem; III błękitne podbite srebrem.

Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]

Nadany wraz z tytułem hrabiego (hoch- und wohlgeboren, graf von) 3 lutego 1779 w Galicji (drugi dyplom 29 maja 1781 dla krajów dziedzicznych) Wilhelmowi Siemieńskiemu. Podstawą nadania był dyplom z 1775 roku dla polskiego generała majora i starosty bieckiego, oraz wywód szlachectwa do czterech generacji wstecz.

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

Jedna rodzina herbownych (herb własny):

  • graf von Stawczyn-Siemieński von Biecz.

Predykat Stawczyn jest błędny, pierwotnie miało być Sławczyn - miejscowość w ziemi wiskiej skąd wywodzi się rodzina obdarowanego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sławomir Górzyński: Arystokracja polska w Galicji: studium heraldyczno-genealogiczne. Warszawa: DiG, 2009, s. 339-341. ISBN 978-83-7181-597-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]