Siergiej Skripal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siergiej Skripal
Сергей Викторович Скрипаль
Data i miejsce urodzenia 23 czerwca 1951[1]
obwód kaliningradzki[1]
Zawód, zajęcie agent wywiadu

Siergiej Wiktorowicz Skripal (ros. Сергей Викторович Скрипаль, ur. 23 czerwca 1951 w obwodzie kaliningradzkim) – rosyjski oficer wywiadu wojskowego, który działał jako podwójny agent brytyjskich służb wywiadowczych w latach 1990. i na początku XXI wieku[2]. W grudniu 2004 został aresztowany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji (FSB), a następnie skazany za zdradę stanu na 13 lat więzienia. Osiedlił się w Wielkiej Brytanii w 2010 roku po wymianie za dziesięciu rosyjskich agentów aresztowanych w Stanach Zjednoczonych[3].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

W 1972 ukończył szkołę inżynierii wojskowej w Kaliningradzie z kwalifikacją sapera spadochroniarza. Następnie studiował w Moskiewskiej Akademii Inżynierii Wojskowej, po czym służył w radzieckich jednostkach powietrznodesantowych. Został włączony do wywiadu wojskowego (GRU)[4]. Na początku lat 90. został wysłany jako oficer GRU do ambasady na Malcie[5]. Z powodu cukrzycy[5] został odesłany z powrotem do Moskwy, gdzie rozpoczął pracę w centrali GRU i przez pewien czas był dyrektorem departamentu personalnego[4]. Od 2001 pracował w Ministerstwie Gmin Rządu Obwodu Moskiewskiego[4].

Aresztowanie i wyrok skazujący[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2004 został aresztowany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji (FSB), a następnie osądzony, za zdradę stanu i skazany na 13 lat więzienia o zaostrzonym rygorze w sierpniu 2006 roku[6]. Jego prawnicy odwołali się od wyroku[7], który został podtrzymany przez Wojskowe Kolegium Sądu Najwyższego w dniu 30 listopada 2006[8]. W 2010, po wymianie za dziesięciu rosyjskich agentów aresztowanych w Stanach Zjednoczonych, przeniósł się do Wielkiej Brytanii[3]. 4 marca 2018 on i jego córka Julija Skripal zostali otruci środkiem trującym typu nowiczok i przewiezieni do szpitala w Salisbury[9]. W odwecie, 15 marca 2018, premier Theresa May ogłosiła wydalenie 23 rosyjskich dyplomatów[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]